Domácí + politika (Sobota, 24. října 2020 8:08:46)

Schillerová: Schodek 116 miliard byl jen pracovní, čísla budou jiná

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) projednávali v Lánech s prezidentovými experty plánovaný schodek státního rozpočtu na příští rok a chystané daňové změny. Schillerová pracovala se schodkem ve výši 116 miliard korun, jedná se ale o předběžnou verzi, bude se tak ještě měnit. Zeman podle ministryně financí podpořil snížení daní z příjmu.

V návrhu státního rozpočtu chybí celá řada položek. Do 116 miliard, se kterými počítal pracovní návrh, není započítáno například zrušení superhrubé mzdy, konec daně z nabytí nemovitosti nebo stravenkový paušál.

 

Započítaná není ani paušální daň, rychlejší odpisy, dokonce ani plánované snížení spotřební daně na naftu. Je tak možné, že se plánovaná částka navýší i dvojnásobně. Ministryně financí s touto možností dle svých slov počítá, zároveň však připouští, že zatím nemá plán, kde chybějící finance vzít.

 

S návrhem rozpočtu prezident Miloš Zeman před schůzí nesouhlasil. O jeho správnosti a účelnosti ho při nedělním jednání spolu s premiérem Babišem měla ministryně přesvědčit. Navrhovala šetřit zejména na státních investicích. Zeman byl před setkáním naopak pro seškrtání daňových úlev.

 

Schillerová uvedla, že nejdůležitějšími tématy bylo snížení daní zaměstnancům a samozřejmě investice. Ministryně a prezident se shodli na tom, že by se daně měly snížit na 15 % a 23 % pro ty, kteří mají nad čtyřnásobek průměrné mzdy. Zeman snížení ale podporuje jen na dva roky.

 

Prezident apeloval, aby bylo investic v příštím roce více než letos. Investice jsou podle něj motorem ekonomiky.

 

 

Cesta investic je jednou z vládních priorit, která má pomoci zastavit propad české ekonomiky. "Jasně jsme řekli, že se chceme proinvestovat z krize. Děláme pro to maximum," prohlásil Andrej Babiš.

 

"Je rozumné tu míru veřejných investic mít co nejvýše, dobudovat infrastrukturu a využít nižší poptávky ze soukromého sektoru, aby stát stavěl za nižší ceny," vyjádřil se místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

 

 

Ministryně Schillerová dle svých slov čeká na podklady od dalších ministrů. Na jejich základě se pak bude měnit finální částka.

 

Deficit státního rozpočtu 116 miliard Schillerová nepotvrdila. "Vy jste se dostali k materiálu, který byl pracovní, který jsme zpracovávali někdy na konci srpna," sdělila ministryně financí po schůzce a dodala: "Logicky jsem neměla makroekonomickou predikci. Vycházel z výhledu. To znamená, vůbec to číslo neodpovídá realitě tak, jak s ní pracujeme dneska po aktuální makroekonomické predikci."

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.