Domácí + politika (Středa, 23. září 2020 8:01:56)

Pozor na ohniska v zemích s nízkým rizikem! Jen v Chorvatsku jsou čtyři

Ministerstvo zdravotnictví v pátek aktualizovalo tzv. semafor pro cestování. Přestože všechny evropské státy vyjma Rumunska jsou zelené, tedy s nízkým rizikem nákazy, resort varuje před lokálními ohnisky v jednotlivých regionech. V Chorvatsku jsou dokonce čtyři.

"Stejně jako v Česku se v dalších evropských státech objevují lokální ohniska. I když se na Čechy, kteří se vrací z těchto zemí, nevztahují žádná omezení, v ohniscích je zvýšené epidemiologické riziko. Proto by tuto skutečnost měli brát lidé při plánování svých cest v úvahu,“ upozorňuje mluvčí resortu Renáta Povolná.

 

Přestože do oblíbené dovolenkové destinace, tedy Chorvatska, můžeme bez problémů cestovat, ministerstvo varuje před čtyřmi lokálními ohnisky v zemi. Těmi jsou Vukovarsko-sremská, Záhřebská, Osijecko-baranjská a Splitsko-dalmatská župa (obdoba našich krajů).

 

 

V Rakousku považuje resort za rizikové Horní Rakousy a Vídeň, ve Švýcarsku Ženevu. Také ve Švédsku jsou tři lokální ohniska, kterými jsou regiony Västerbotten, Västra Götaland a Gävleborg.

 

Češi rádi vyráží na dovolenou také do Bulharska, kde by si měli dát pozor na tři města – Sofii, Varnu a Plovdiv. Čtyři lokální ohniska hlásí také Španělsko, kde jde o Katalánsko, Aragón, Navarru a Baskicko. V Portugalsku je ohniskem nákazy Lisabon.

 

Ministerstvo zdravotnictví proto vypracovalo seznam doporučení, kterými by se měli lidé při pobytu v přímořských oblastech řídit.

 

 

Všichni turisté by se měli vyhýbat místům, kde se pohybuje vysoký počet lidí, zejména ve vnitřních prostorách. Zároveň je důležité dodržovat alespoň dvoumetrový odstup od cizích lidí.

 

Resort doporučuje používat roušky, nebo jinou ochranu nosu a úst při cestování hromadnou dopravou. Zásadní je také hygiena rukou a dodržování aktuálních opatření v dané zemi.

 

Povinný test je nutný pouze pro občany, kteří se vrací z Rumunska. V opačném případě musí nastoupit do čtrnáctidenní karantény. "Toto opatření platí také pro návraty ze všech zemí, které nejsou v seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy uvedené. Týká se to většiny mimoevropských zemí,“ dodala Povolná.

 

Aktualizovaný cestovní semafor:

 

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Aug2020/2412511.jpg?d41d

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.