Domácí + politika (Pátek, 27. listopadu 2020 11:39:37)

Testy ve čtvrtek odhalily 4048 případů. Méně než v úterý a ve středu

Testy ve čtvrtek odhalily nákazu u 4048 lidí. Číslo je nižší než v úterý a ve středu. Celkem se už v České republice nakazilo přes půl miliónu lidí. Nejvážnější situace panuje na Havlíčkobrodsku. V článku se můžete podívat na to, jak se situace vyvíjela a jak je na tom aktuálně váš kraj a okres.

Za posledních deset dní statistika zaznamenala klesající trend. V úterý se ale nákaza prokázala u 5857 osob, což je druhý nejvyšší údaj za posledních deset dní. Ve středu testy odhalily 4931 případů. 

 

Nejmenší přírůstek od konce září evidovalo ministerstvo zdravotnictví v neděli, kdy přibylo 1509 případů.

 

 

Rizikové skóre, na kterém závisí změna epidemických opatření, je 57. Stále však zůstává ve čtvrtém stupni rizikovosti. V minulých dnech bylo skóre 62.

 

Testů je každý všední den provedeno mezi 20 a 25 000. Podíl pozitivních testů je zhruba 20 až 25 %.

 

V nemocnicích je nyní s nákazou hospitalizováno 5210 pacientů, za týden se tak číslo snížilo o více než osm stovek. S nemocí zemřelo celkem už 7779 lidí. Testů bylo doposud provedeno přes 3 miliony.

 

Podívejte se, jak se vyvíjel počet nakažených:

 

Ministerstvo zdravotnictví začalo zveřejňovat i údaje o volných kapacitách v nemocnicích. K 27. listopadu bylo lůžek typu ARO/JIP volných 917 (z 3833) a lůžek s kyslíkem 6558 (z 21 091).

 

Takhle se v Česku vyvíjí počet hospitalizovaných:

  

Vývoj v jednotlivých okresech se rychle mění. Aktuálně je situace nejvážnější na Havlíčkobrodsku se 578,41 nakaženými na 100 tisíc obyvatel. Následují okresy Svitavy (384,35) a Opava (360,88).

 

Nakažení za posledních sedm dní:

 

Od konce dubna epidemie začala polevovat a čísla klesala. V květnu a červnu se denní přírůstky držely většinou pod stovkou, občas ji překročily. Na začátku července však nárůst nových případů nebezpečně zrychlil, podle ministerstva zdravotnictví kvůli rozsáhlému testování na Karvinsku.

 

 

Po krátkém poklesu opět rostl a případů bylo víc než při jarním vrcholu epidemie. To se ale změnilo po revizi dat. Ta byla podle ministra zdravotnictví nutná, protože ve starých údajích byla řada chyb. I tak se čísla rychle vrátila na maximální hodnoty.

  

V dubnu bylo maximem 4623 nemocných, nyní počet aktivních případů po dlouhé době klesl pod hranici 100 tisíc, v pátek nad ránem činil 71 867. Celkem se v Česku nakazilo více než 511 tisíc lidí. 

 

Souhrn případů nemoci podle krajů za celou epidemii:

   

Podívejte se na mapu nakažených podle okresů za celou epidemii:

  

Přes 431 tisíc lidí se z nemoci uzdravilo. Mapa krajů a okresů ukazuje, kolik lidí se v regionu nakazilo celkem od začátku epidemie.

 

Počet úmrtí v jednotlivých okresech:

 

Koronavirus podle skupin obyvatel:

 

Drtivá většina lidí se nakazila v České republice. Při vypuknutí epidemie to přitom bylo naopak, poté se ale koronavirus začal šířit komunitně i v Česku.

 

V březnu se případy nákazy ze zahraničí potvrzovaly hlavně u turistů navrátivších se z Itálie a Rakouska. V současnosti je nejvíc nových případů z Ukrajiny. Nejsou to ale jediné státy s původem nákazy, další najdete v tomto grafu:

 

Připravili jsme také přehled nakažených ve světě. Mapu Evropy stačí oddálit a poté přiblížit oblast, která vás zajímá:

 

Jaká je situace v USA, se podívejte v reportáži:

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.