Domácí + politika (Úterý, 3. srpna 2021 6:54:36)

Deváťáky čeká výběr střední školy. Rady, jak si zvolit tu správnou

Skoro osmdesát tisíc deváťáků si už velmi brzy musí vybrat, kam povedou jejich další kroky a jakou střední školu chtějí studovat. Přihlášku musejí podat do 1. března. Jak si ale vybrat správně? Ideální je pohlídat si víc věcí.

1. Gymnázium, nebo odborná škola?

 

Podle dat ministerstva školství přijmou každý rok střední školy více než sto tisíc studentů prvních ročníků. Většina žáků volí gymnázia nebo obory s maturitou, kolem 30 tisíc uchazečů se rozhodne studovat odbornou školu s výučním listem.

 

Právě na středních odborných školách výrazně roste v uplynulých pěti letech počet studentů. "V posledních několika málo letech dochází k posunu pohledu veřejnosti na učební obory. Tím, jak se obecně zvyšuje nedostatek kvalifikovaných a kvalitních řemeslníků, roste také jejich prestiž ve společnosti a pochopitelně i jejich finanční ohodnocení,“ vysvětlil Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

 

 

Přizvukuje mu i ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT) Martin Vodička, podle kterého negymnaziální studenti zvládnou naskočit do pracovního procesu okamžitě po maturitě. Anebo si snáz přivydělají při studiích na univerzitě.

 

2. Uplatnění na trhu práce

 

Deváťáci si mohou střední školu vybrat nejen podle toho, co je nejvíc baví. Mohou volit obor i podle toho, o co stojí přímo zaměstnavatelé.

 

"Odborné školy dnes intenzivně spolupracují s firemním sektorem, a mohou tedy svým žákům umožnit už v rámci studia jistotu uplatnění a současně možnost seznámit se s novými trendy,“ popisuje potenciální lákadlo Janeček.

 

3. Dny otevřených dveří

 

Pro váhavé je ideální způsob, jak si školu prohlédnout a oťukat dopředu den otevřených dveří. A i pokud termín prošvihnete, pořád si můžete zkusit domluvit individuální návštěvu na vyhlédnuté škole.

 

 

4. Pověst školy a úspěchy absolventů

 

Dobrým indikátorem, jestli deváťák míří na správnou střední školu, může být i pověst školy a úspěšnost absolventů. "Úspěšnost studentů u maturit nebo přijímaček na VŠ eviduje web Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMATu) a kvalitu výuky shrnuje inspekční zpráva veřejně přístupná na webu České školní inspekce," radí ředitel "ajťácké" střední školy Vodička. V inspekční zprávě se přitom dají najít informace i o tom, jaké ta která škola nabízí aktivity nad rámec výuky nebo zda modernizuje vybavení.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.