Domácí + politika (Úterý, 29. září 2020 3:31:34)

Eda má maturovat. Místo učení shání léky na rakovinu pro maminku

Těžké chvíle zažívá student čtvrtého ročníku Eda a jeho maminka, která onemocněla rakovinou a lékaři jí oznámili tu nejhorší zprávu. Podle nich musí podstoupit léčbu, jinak brzy zemře. Chlapec je na všechno sám a musí se starat i o mladší sestru. Rozhodl se o pomoc požádat své spolužáky i učitele, jelikož je léčba velmi drahá, a založil sbírku. Vybralo se už přes půl milionu korun.

"Jmenuji se Eda a studuji 4. ročník obor IT (SPŠE a VOŠ Pardubice). Místo, abych věnoval všechen svůj čas přípravě k maturitě nebo nacvičování programu na maturitní ples, bojuji o záchranu života své maminky," napsal statečný chlapec v dopise, který zveřejnila jeho škola na webu.

 

Eda žije jen se sestrou a maminkou, které před třemi lety diagnostikovali lékaři rakovinu plic. Pro rodinu to byl obrovský šok, jelikož maminka nikdy nekouřila. "Od té doby žijeme mezi nadějí a zoufalstvím. Naposledy jsme teď na začátku ledna vyslechli strašlivou předpověď: 3 až 6 měsíců života, pokud nezabere další léčba," svěřil se chlapec s obtížnou životní situací.

 

Kombinovaná léčba je velmi nákladná a rodina už na ni nemá finance. Také ji pojišťovna nehradí v plném rozsahu a žena pobírá pouze invalidní důchod. "Maminka musí nutně absolvovat 4 - 6 měsíční léčbu navrhovanou lékařským konziliem Fakultní nemocnice Na Bulovce," vysvětlil Eda.

 

 

Problémem také je, že jeden z léků, které maminka bere, pojišťovna neschválila. Lékaři se sice chtějí proti tomu odvolat, ale léčba se může prodloužit. Lék také stojí 46 300 korun měsíčně. 

 

Eda se s jeho příběhem svěřil škole a také svým přátelům. Všechny požádal o pomoc. "V nejvyšším zoufalství se obracím na vás, své spolužáky, na vaše rodiče, na učitele a jejich přátele s prosbou o pomoc v naší těžké životní situaci. Věřili jsme do poslední chvíle a vyčerpali už všechny možnosti," dodal zoufalý chlapec.

 

 

Vedení SPŠE a VOŠ Pardubice se společně s žákovským parlamentem školy dohodlo, že zveřejní sbírku na podporu maminčiný léčby. Přispívat lidé mohou na transparentní účet číslo 232947340/0600 do 30. ledna 2020. Zatím se vybralo přes půl milionu korun a částka se stále zvyšuje. 

 

"V dnešní době se onemocnění rakovinou vyskytuje čím dál tím víc a léčba není bohužel vždy snadná. U maminky našeho spolužáka došlo k velkým životním komplikacím. Myslím, že nastala chvíle, kdy můžeme nejen pomoci, ale ukázat i naši soudržnost, skutečnost, že nebudeme jen lhostejně přihlížet, když máme možnost pomoci teď, na místě, konkrétnímu člověku," řekl předseda žákovského parlamentu M. Doležal. 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.