Domácí + politika (Úterý, 29. září 2020 2:37:19)

Máte finanční problémy? Od státu můžete dostat tisíce! KALKULAČKY

Každý z nás se může dostat do finanční tísně a nevědět jak dál. Pro takové případy jsou tady sociální dávky, o které můžete zažádat. Podívejte se, na co všechno máte nárok, a spočítejte si, kolik můžete od státu dostávat.

Česko má stále nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, činí pouhých 2,2 procenta. Během několika měsíců ale může být všechno jinak a i vy můžete v mžiku přijít o práci. Abyste pod tíhou složenek a případných exekucí neskončili rovnou na ulici, jsou tady dávky, o které můžete žádat.

 

První z nich, která napadne asi každého, je podpora v nezaměstnanosti. Má svá pravidla - mezi ty nejdůležitější patří to, že je uchazeč evidován na Úřadu práce v místě trvalého bydliště a alespoň 12 měsíců z posledních dvou let odváděl důchodové pojištění.

 

Výši podpory si můžete spočítat na kalkulačce portálu Peníze.cz. Stačí zadat věk, výši odstupného a čistou mzdu. Z ní pak vyplyne procentuální podíl, který budete v jednotlivých obdobích nezaměstnanosti pobírat. V 1. a 2. měsíci dostáváte nejvíce, poté se podpora snižuje.


Jak vysokou podporu v nezaměstnanosti můžete dostávat? Dozvíte se v kalkulačce:

https://widget.penize.cz/podpora-v-nezamestnanosti

 

 

Pokud splňujete podmínky životního minima, můžete dosáhnout na další dávky. Jde o minimální příjmy rodiny potřebné k tomu, aby dokázala uživit své členy a měla na další základní potřeby. Mezi ty se neřadí náklady na bydlení, které se řeší příspěvkem na bydlení.

 

Spočítejte si své životní minimum:

https://widget.penize.cz/zivotni-minimum

 

Přídavky na dítě pak dostane rodina, jejíž příjem není vyšší než 2,7násobek jejího životního minima. Do něj se započítávají příjmy celé domácnosti, takže všech členů, kteří v ní žijí. Dávku pak můžete čerpat až do 26. narozenin dítěte. O výši měsíčního přídavku rozhoduje věk potomka.


Kalkulačka přídavku na dítě:

https://widget.penize.cz/pridavky-na-dite

 

 

O tom, zda dosáhnete na příspěvek na bydlení, rozhoduje výše čistého příjmu. Posuzuje se předchozí kalendářní čtvrtletí. Jde o dávku určenou pro lidi, kteří mají nižší příjmy, a nezvládají proto hradit náklady na bydlení. Nárok vzniká, pokud výdaje na bydlení přesahují 30 % vašich příjmů.


Zda máte nárok na příspěvek na bydlení, si spočítejte zde:

https://widget.penize.cz/prispevek-na-bydleni

 

Pokud jste se ocitli v exekuci a nezvládáte splácet dluhy, může vám exekutor zabavit část mzdy, nemocenské, podpory v nezaměstnanosti nebo třeba mateřské. Zůstane vám ale tzv. nezabavitelná částka, která se navíc od ledna zvýšila. Jde o obnos, který vám exekutor nemůže vzít.

 

Co vám exekutor z výplaty nevezme? Kalkulačka:

https://widget.penize.cz/nezabavitelne-minimum

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.