Domácí + politika (Úterý, 11. srpna 2020 12:30:48)

Nosorožce z Dvora Králové pustili do volné přírody. Věří v jejich množení

Nosorožců černých už je na světě jen několik stovek. Přesto se snad podaří jejich druh zachovat a vrátit do volné přírody v hojném počtu. Snaží se o to v afrických rezervacích i díky zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem.

V červnu odcestovalo do africké rezervace pět nosorožců černých. Několik měsíců byli v karanténě, v oplocené savaně, kde je hlídali ochránci parku. Nyní už mohli být tři nosorožci vypuštěni do volné přírody.

 

Samozřejmě, že i v rezervaci budou nosorožci pod dohledem strážců, protože stále jsou terčem pytláků. Zatímco před sto lety jich v Africe žilo kolem sta tisíc, koncem tisíciletí byli pytláky kvůli rohům téměř vyhubeni. Nyní jich je jen několik stovek a zoologové doufají, že se jejich postupným navracením do přírody podaří druh zachovat.

 

Doufají také v to, že se nosorožci budou přirozeně množit. V zajetí se to alespoň v zoo ve Dvoře Králové dařilo a daří, narodilo se tu už 43 nosorožců černých. V nejbližší budoucnosti by měly být vypuštěny další dva kusy do přírody.

 

 

Pokračují i vědecké výzkumy o tom, jak zachránit už prakticky vyhynulého nosorožce tuponosého severního. Na světě už jsou jen poslední dva kusy, obě samice jsou už také v Africe, kam byly převezeny ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Zoologové doufají, že se podaří umělé oplodnění pomocí zamraženého sperma samce, který už uhynul.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.