Domácí + politika (Čtvrtek, 2. července 2020 8:40:01)

Obří zátah na pašeráky odpadu! Do Česka vezli stovky tun odpadu

Rozsáhlý celorepublikový zátah na pašeráky odpadu rozjeli čeští celníci. Za deset dní se jim podařilo odhalit 17 kamionů převážejících plastový odpad ze zahraničí hlavně do Česka a Polska. Dovoz odpadu do Česka se stále více rozrůstá.

Asi 410 tun odpadu se do České republiky pokusili propašovat řidiči 17 kamionů. Většina přijela z Německa. Celníkům se je podařilo zadržet v rámci desetidenní celorepublikové akce PLAST.


"Ve více jako polovině množství se jednalo o směsný odpad, tedy směs plastu a komunálního odpadu, který byl deklarován jako čistý plast. Podle předložené dokumentace mělo být šestnáct případů určeno pro Polsko a Českou republiku," sdělila mluvčí celníků Hana Prudičová. Mimo Německa se jednalo i o odpad dovezený z Rakouska a Itálie. Akce PLAST nesledovala ale jen pašování odpadu.

 


"U pěti případů objevili celníci porušení předpisů státního odborného dozoru dle zákona o silniční dopravě, osmnáct prohřešků v oblasti časového zpoplatnění, sto dvacet sedm porušení v oblasti mýta. Celkem uložili sankce ve výši téměř 186 000 korun, kauce v hodnotě 55 000 korun a na nedoplatcích vybrali 107 700 korun," doplnila Prudičová. Letos celníci odhalili již 48 pašeráků odpadu, přičemž za celý loňský rok jich bylo jen 19.

 

 

Podívejte se na reportáž televize Nova o vzniku nelegální skládky, kam svážela odpad italská firma:


 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.