Domácí + politika (Pátek, 3. července 2020 22:41:26)

Listopad 1989 není jen sametová revoluce, občané vyšli do ulic i dříve

Sametová revoluce je sice spjatá se 17. listopadem, ale v listopadu 89 nespokojení občané protestovali i dříve. 11. listopadu tisícovka demonstrujících zaplnila náměstí v Teplicích na severu Čech kvůli smogu. A komunistický režim mimořádně povolil tisícovkám věřících vycestovat ze země.

Ve čtyři hodiny odpoledne se na náměstí v Teplicích sešly stovky lidí s rouškami a dýchacími maskami na obličeji. Lidé skandovali hesla jako "Chceme čistý vzduch" či "Dejte nám kyslík".

 

"V Krušných horách usychaly stromy, velká koncentrace průmyslu těžkého, chemičky, těžký průmysl, bylo to zastaralé," sdělil historik Libor Svoboda.

 

Lidé nevolali ani tak po pádu režimu, ale zkrátka chtěli lépe dýchat. Kvůli smogu bylo zakázáno větrat nebo chodit ven.

 

"Vyvrcholila dlouhodobá nečinnost strany, neměli peníze, to tempo, které by bylo potřeba, nebylo tak, jak lidi požadovali," doplnil Svoboda.

 

Veřejná bezpečnost při protestech zatkla několik desítek lidí, řadu z nich obvinila z výtržnictví. A zatímco se lidé na Teplicku dusili a noviny psaly poprvé v historii o zadlužení Československa, televizi zaujala úplně jiná událost.

 

 

V Praze začala konference svazu socialistické mládeže. Navzdory tomu, že organizace, která měla přes 600 tisíc členů, byla řízena komunistickou stranou, studentům pomáhala připravovat manifestaci k 17. listopadu. Tisíce věřících se 11. listopadu vydaly z Československa do Itálie. Následující den tam byla prohlášena za svatou Anežka Česká.

 

Cesty do kapitalistické ciziny přitom komunistický režim značně omezoval. Kanonizace české patronky se tak stala předzvěstí událostí nadcházejících dnů, které vyvrcholily sametovou revolucí.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.