Domácí + politika (Středa, 3. června 2020 1:09:15)

Aktivisté zablokovali magistrálu v Praze! Asi 10 lidí se přilepilo k silnici

Policisté v centru Prahy zasahovali proti ekologickým aktivistům. Několik desítek lidí zablokovalo přechod pro chodce na pražské magistrále. Někteří z nich se přilepili lepidlem k silnici.

Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion se sešli v sobotu před polednem na Václavském náměstí v Praze. Požadovali, aby vláda nařídila právně závazná pravidla tak, aby se dosáhlo uhlíkové neutrality. Tvrdí, že jsme ve stavu nouze, dochází nám čas a je nutné okamžitě jednat.

 

Namísto klasických protestů volí Extinction Rebellion pro své demonstrace občanskou neposlušnost. V sobotu kolem čtvrté hodiny odpoledne proto zablokovali aktivisté přechod přes magistrálu. Desítky z nich si sedly nebo lehly na silnici a tím zablokovaly veškerou dopravu.

 

Proti ekologům tak musela zakročit policie. "40 až 50 osob zablokovalo dopravu na magistrále tím, že si lehli na přechod pro chodce. Policisté je vyzvali, aby silnici opustili, ti ale neuposlechli. Odnesli je proto policisté," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk

 

 

Zhruba deset demonstrantů se podle policie k vozovce přilepilo, nejspíš vteřinovým lepidlem. "Policisté proto tyto osoby odlepili, v tuto chvíli nemám žádnou informaci o tom, že by byl někdo zraněný," doplnil Daněk.

 

Magistrálu se podařilo zprůjezdnit zhruba po 40 minutách. Do té doby policisté odkláněli dopravu. Desítky aktivistů teď podle Daňka čelí podezření z neuposlechnutí výzvy úřední osoby a ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.


Aktivisté Extinction Rebellion v létě zablokovali elektrárnu ve Chvaleticích. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.