Domácí + politika (Čtvrtek, 20. února 2020 13:04:38)

Žlutým vestám nedošel dech ani po 45 týdnech! Střety ochromily Paříž

Víkend byl v Paříži opět ve znamení barikád, potyček a slzného plynu. Už 45. sobotu v řadě tam protestovalo hnutí žlutých vest a radikálové z krajní levice, tentokrát se ale připojili i k protestům za ochranu klimatu. Na řadě míst tak došlo ke střetům s policií, která zadržela na 160 lidí.

Barikáda z hořících popelnic a policejních motorek, vysklené zastávky a zdemolované obchody. Několik stovek radikálů z krajní levice i hnutí žlutých vest proměnilo centrální ulice Paříže ve válečné pole. Jen málokdo si ale odvážil vzít na sebe žlutou vestu. Pro policisty je pak totiž snadným cílem.


Ani nenápadný oděv ale mnohým nepomohl, 400 demonstrantů zaplatilo pokutu ve výši tří a půl tisíce korun za účast na nepovolené demonstraci, téměř stovka lidí skončila ve vazbě. Někteří z radikálů se na demonstrace pokusili propašovat i nebezpečné předměty. Koule na pétanque, kladivo, petardy ukryté v DVD přehrávači - to jsou věci, které policie zajistila, a které na ohlášené a poklidné demonstraci nemají co dělat.

 

 


V Paříži hlídkovalo 7500 policistů. Část z radikálů se poté, co je policie začala rozhánět, přidala k poklidnému pochodu proti klimatickým změnám. I tam došlo ke střetu s policií.


Vítr zanáší slzný plyn až k demonstrujícímu davu. Nutí protestující, hlavně ty, kteří přišli s dětmi, k odchodu.


Střety na několik hodin ochromily město, z bezpečnostních důvodů bylo uzavřeno 30 stanic metra. Plány překazily i lidem, kteří se chystali navštívit jinak nepřístupné památky v rámci Dnů evropského dědictví. Mnohé z nich přitom raději zůstaly zavřené.

 

 


Hnutí žlutých vest začalo s demonstracemi téměř před rokem. Zatímco původně bojovalo proti rostoucím cenám paliva, postupně protesty přerostly ve snahu svrhnout šéfa Elysejského paláce Emmanuela Macrona. I když jeho síly postupně zeslábly, sobotní události vrátily žluté vesty na titulní stránky francouzských novin.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.