Domácí + politika (Čtvrtek, 20. února 2020 13:04:24)

Do boje o filmové Oscary letí za Česko Nabarvené ptáče

O nejprestižnější filmovou cenu Oscara se za Česko popere film Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Snímek měl nedávno premiéru na festivalu v Benátkách, kde vzbudil velmi rozporuplné reakce.

"Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) posílá jako kandidáta na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film Nabarvené ptáče scenáristy, režiséra a producenta Václava Marhoula. Akademici vybírali z 10 českých hraných a dokumentárních filmů," uvedla v pondělí ráno filmová akademie na svých webových stránkách.

 

Nominace na Oscary budou vyhlášeny 13. ledna 2020 a slavnostní ceremoniál proběhne 9. února 2020 v Los Angeles, doplnili čeští akademici.

 

Nabarvené ptáče je natočené podle knihy Jerzyho Kosińského, která i desítky let po vydání vzbuzuje silné kontroverze. Podobné je to s Marhoulovým filmem - při premiéře v Benátkách řada diváků odcházela ze sálu, protože nedokázala snést drastické výjevy z doby druhé světové války.

 

 

Jak akademie připomíná, dosud získaly Oscara dva československé a jeden český film - Obchod na korze, Ostře sledované vlaky a Kolja.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.