Domácí + politika (Středa, 11. prosince 2019 10:57:34)

Opravy pokračují, zoo v Olomouci se vzpamatovává z bouře Eberhard

Lidé na řadě míst stále odstraňují následky po vichřici Eberhard, která se v březnu přehnala Českem. K nejvíce zpustošeným místům patří zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce, kde vichr zničil deset hektarů lesů, poškodil výběhy zvířat a oplocení. Zahrada už buduje nové a brzy začne s výsadbou třiceti tisíc stromů.

Po extrémně silném větru, který v noci na 11. března řádil na severní a střední Moravě, vznikla na mnoha místech v olomoucké zoo měsíční krajina. Vichřice vyvrátila nebo polámala téměř tisícovku vzrostlých stromů.

 

Pracovníkům zoo pomohla s odstraňováním škod za nejméně deset milionů korun téměř tisícovka brigádníků. Tři měsíce po největší pohromě v dějinách zoo je už většina stromů vytěžená a zahrada brzy začne se zalesňováním plání.

 

"Plánujeme vysázet třicet tisíc stromů, budeme už upouštět od smrkové monokultury, budeme převážně sázet listnaté stromy," sdělila Dana Smičková ze zoologické zahrady v Olomouci.

 

 

Brzy po katastrofě se zoo pustila i do stavby nových domovů pro mnohé z dvou tisíc chovaných zvířat. "Děláme nové výběhy pro kozorožce a pro rysy, které budou větší než ty předchozí. Dále děláme nové lanové centrum," doplnila Smičková.

 

Na to, jak obnova areálu pokročila, se v pondělí přišly podívat stovky lidí. Mnozí z nich také pomáhají příspěvky do kasiček, na transparentní účet nebo dárcovskými SMS.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.