Domácí + politika (Čtvrtek, 12. prosince 2019 7:48:38)

Policie řeší údajné daňové úniky na Čapím hnízdě, má je za vážné

Podezření z daňových úniků v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo hodnotí policisté jako vážné. Zahájili proto úkony trestního řízení pro podezření z krácení daní. Webu Neovlivní.cz to potvrdila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Podle webu se jedná o nezákonné odpočty DPH i stamilionové částky vynaložené na reklamu. Vyšetřovatelé se začali případem zabývat na jaře letošního roku. "Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu krácení daně," potvrdila nyní portálu mluvčí policie Eva Kropáčová.

 

Více neprozradil ani mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. "Věc se v současné chvíli nachází v počáteční fázi přípravného řízení, nelze proto podávat bližší informace o jednotlivých úkonech," uvedl na dotaz TN.cz.

 

Na nesouvislosti v hospodaření farmy Čapí hnízdo upozornil už v roce 2004 německý finanční úřad. Ten měl pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u olbramovické farmy. Své podezření tehdy údajně Němci předali českým kolegům z finanční správy.

 

 

Má jít zejména o reklamu, kterou na farmě Čapí hnízdo údajně proinzerovaly firmy z koncernu Agrofert, který dnes patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Jen za roky 2010 a 2013 mělo jít o reklamu za téměř 280 milionů korun, tvrdí portál. Německý finanční úřad tak pojal podezření, že reklama byla fiktivní.  

 

Podezření na daňové delikty vyjádřil i evropský úřad OLAF, který se dotacemi pro Čapí hnízdo také zabýval. "Ačkoli informace o možných daňových deliktech měla policie k dispozici už nejméně rok, teprve před pár týdny dostal případ vlastní spisovou značku. A teprve po tomto kroku se mohlo formálně rozjet prověřování," píšou Neovlivní.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.