Domácí + politika (Pondělí, 25. května 2020 1:10:13)

Voják Tomáš zachránil tonoucí děti a matku. Udělal by to každý, tvrdí

Lidé po celém Česku zasáhl příběh muže, který zahynul při snaze zachránit své topící se děti pod jezem na řece Blanice. Přestože jeho smrt byla tragická, mohlo to dopadnout hůř. Nebýt statečného vojáka Tomáše, který do řeky skočil, zemřela by zřejmě celá rodina.

Četař Tomáš Neškodný, který slouží v posádce Tábor, se v neděli rozhodl, že půjde sušit seno na louku u jezu U Karáska v obci Heřmaň, kde bydlí. V tu chvíli ještě netušil, že toto rozhodnutí zásadně změní život jedné rodině.

 

Ten samý den se totiž k jezu U Karáska vydali i rodiče se dvěma dětmi - ty skočily do řeky Blanice přímo pod jez a začaly se topit. Rodiče se vrhli do vody za nimi, aby je zachránili, proud byl ale příliš silný i na ně.

 

"Už jsem byl v půlce pole a neslyšel jsem vůbec nic, ale přiběhl za mnou starší pán s tím, že se na jezu někdo topí. Vzal jsem z traktoru lano a běžel jsem k jezu," vzpomíná na neděli voják Tomáš.

 

"Doběhl jsem akorát ve chvíli, kdy do vody skákala matka dětí. Křičel jsem na ni, aby to nedělala, ale už bylo pozdě. I matka se začala ihned topit, u jezu je voda celkem prudká," popisuje událost Tomáš.

 

Voják nezaváhal a skočil do vody, ale k topícím se lidem nebylo snadné se kvůli proudu dostat. Nakonec s pomocí lana a jedné dívky na břehu vytáhl postupně matku a její dvě děti. U každého z nich nejdřív zkontroloval životní funkce, teprve poté se vrhnul do vody pro dalšího.

 

 

Nakonec v řece zbyl už jenom otec. Než se k němu ale Tomáš dostal, proud už ho odnášel pryč. "Běžel jsem po proudu a sledoval ho, ale proud byl moc rychlý. Naštěstí jsem cestou potkal člověka s autem, se kterým jsme tělo předjeli. Když jsme jej vytáhli na břeh, začali jsme mu ještě s dalším kolemjdoucím poskytovat první pomoc až do příjezdu policie a lékařů, ale bohužel již bylo pozdě," dodává hořce Tomáš.

 

"Na mém místě by to udělal každý," tvrdí skromný hrdina. Armáda ČR i samotný 53. pluk jsou na svého příslušníka náležitě pyšné. "Při záchraně topících mu pomohlo hlavně pravidelné školení o poskytování první pomoci při nenadálých událostech, které vojáci každý rok absolvují," uvedl 53. pluk na svých stránkách. "Jsme tady pro vás," dodala Armáda ČR na facebooku.

 

"Je to hrozná tragédie, ale díkybohu, že to nedopadlo hůř. Děti i paní byly zachráněny. Všem je nám líto, že tam jeden život vyhasl. Lidi s rodinou soucítí, je to velká ztráta," řekla pro TN.cz starostka města Heřmaň Jana Matoušková.

 

Četař Tomáš u 53. pluku slouží už téměř třináct let. V listopadu oslaví jednačtyřicáté narozeniny a má dvě děti. Přesto neváhal při záchraně cizích lidí nasadit svůj vlastní život.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.