Domácí + politika (Pondělí, 23. září 2019 7:13:18)

Ordinace pediatrů jsou teď plné. Mezi dětmi řádí angíny

Ordinace především dětských lékařů jsou teď plné pacientů s angínami. Mohou za to velké teplotní výkyvy. Horko a skok do studené vody nebo zmrzlina vykoná své a onemocnění může být výsledkem.

Čekárny jsou plné. Dětští lékaři teď neléčí téměř nic jiného než angíny. "Opravdu mají teď děti hodně angín. Jsou to většinou streptokokové angíny," řekla pro TV Nova dětská lékařka Jitka Cvrčková.

 

Angína je akutní zánět krčních mandlí, který způsobuje jejich bolestivé zduření. Může být bakteriálního nebo virového původu. Typicky se projevuje horečkou, obtížným polykáním, bolestí v krku a zvětšením lymfatických uzlin.

 

"Bolelo jí v krku, k ránu i hlava, měla teplotu. Dívala jsem se jí do krku a zdá se mi, že to tam má červené," řekla TV Nova Vladimíra Štěpánková, maminka dítěte, které chytilo angínu.

 

Přitom předejít angíně vyžaduje dodržování několika jednoduchých zásad. Třeba se v horku nekoupat v ledové vodě.

 

"V teplých dnech by dítě ani dospělí by neměl požívat led, chlazené nápoje ani zmrzliny," upozorňuje dětská lékařka Jitka Cvrčková.

 

 

"Já se snažím, abychom nebyli venku přes poledne, těm vedrům se vyhnu a samozřejmě, když jsou schvácené tak, jim tu zmrzlinu nedám," popsala pro TV Nova maminka z Jihlavska, jak se snaží angíně u dětí předcházet.

 

I po skončení onemocnění je podle lékařů vhodné oslabený organismus nějakou dobu šetřit. V případě opakovaných zánětů krčních mandlí může být řešením i jejich chirurgické odstranění.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.