Domácí + politika (Úterý, 7. července 2020 20:08:23)

Svědci: Rizoto smrdělo, zažívací problémy mělo na turnaji 140 lidí!

V neděli kolem poledne navštívili dětský fotbalový turnaj v Chomutově zdravotníci. Podle záchranné služby tam měly zažívací problémy až čtyři desítky dětí. Rodiče malých sportovců ale hovoří jinak. Se střevními problémy se potýkalo prý téměř 140 lidí včetně dospělých. Dva týmy musely z turnaje odstoupit!

Kvůli střevním problémům na víkendovém turnaji Ondrášovka cup odstoupily dva dětské týmy. Petřín – Plzeň a Mladá Boleslav. Děti i dospělí měli dostat zkyslé rizoto k obědu. K incidentu, který vyšetřuje policie a zabývá se jím i hygiena, se vyjádřili oba trenéři zmíněných družstev.


"U incidentu jsem byl a týkalo se to tak 130 až 140 lidí. To rizoto smrdělo a nevypadalo vůbec zdravě. Měl jsem ve svém týmu 12 dětí. Z těch dvanácti to jedlo dětí devět. Zbylým třem nic nebylo. Druhý den jsem měl, stejně jako děti, velké zažívací potíže," popsal trenér plzeňského týmu Marek Votípka.

 

"Paní doktorka přijela a řekla, že komu je špatně, toho rozvezou domů. Je ale jasné, že když tam byli rodiče, raději odvezli své děti domů sami. Nicméně nemyslím, si že za to může sponzor, pořadatel akce nebo hygiena. Může za to ten, kdo to jídlo těm dětem podal," myslí si Votípka.


Pro TN.cz promluvil i rodič jednoho z hráčů. "Převážná většina dětí měla střevní problémy ze soboty na neděli. V neděli byl na místě pouze zdravotník. Ten si nechal předvést chlapce. Ptal se, co je bolí, a co na to dostali od rodičů či trenérů. Následně přijela paní doktorka. Oznámila nám, že má připravený hasičský evakuační autobus, do kterého naloží všechny, ať problémy měli, nebo mají a ten je rozveze po nemocnicích, kde budou hospitalizováni, než přijdou výsledky," řekl pro TN.cz rodič jednoho z hráčů plzeňského týmu Jiří Kříž."My jako rodiče jsme se postavili proti s tím, že vyšetření podstoupíme v místě bydliště. Paní doktorka nám řekla, že tedy tu mimořádnou situaci odvolá, když si to budeme řešit po svém. Když jsme se dohodli, že si péči o děti zajistíme jakožto rodiče sami, byla mimořádná situace odvolána. A právě proto vzniklo to, že se na místě skoro nic nestalo. Bylo tam ale skoro 300 dětí a téměř polovina měla potíže," dodal Kříž.


K rozhořčenému rodiči se přidává i Martina K., která se akce též účastnila. "Nevolnost, která mě postihla, byla velká. Jednalo se o nevolnost pouze u dětí, které to jedly či alespoň ochutnaly. O otravu šlo," uvedla.


To, že byl na místě přistaven autobus, potvrzuje i mluvčí Záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník a vysvětluje proč. "Na místo přijela naše posádka, ty děti prohlédla a ano, byl domluvený hasičský autobus. Jestli rodiče dovezli svoje děti do nemocnice sami, nebo využili našeho autobusu, už nevíme," řekl a pokračoval. 


"Nakonec ten stav nebyl natolik vážný a dramatický. Dostali jsme informaci, že situaci dokáží vyřešit rodiče a organizátor. Prvotní hlášení bylo kolem 100 dětí, pak 60 a posléze 40 dětí. Počet se snižoval," upřesnil průběh situace Voleník.  Trenér týmu z Mladé Boleslavi, který se taktéž s chlapci rozhodl odstoupit, situaci vnímal následovně. "Ten turnaj byl celkově moc fajn, nicméně pak se stalo něco, z čeho nám bylo špatně. K dnešnímu dni, což jsou dva dny po turnaji, jsou všichni v pohodě. To se prostě stává. Pro mě je prioritní, že jsme všichni v pohodě. Nejsme nijak naštvaní," řekl Tomáš Ulrich.


Protože hygienici přijeli na místo až druhý den, když už bylo jídlo snězené, nemohli odebrat vzorky na prozkoumání. Zda se jedná o otravu, tedy nelze s jistotou říci. Podle Olgy Štorkánové z hygienické stanice se případ ani jako otrava nešetří. 


"Několika desítkám dětí bylo špatně, protože zřejmě snědly něco, co jim prostě nedělalo dobře. Šetřili jsme to v neděli, ale ne jako otravu. Když jsme přijeli na místo, už tam téměř nikdo nebyl, protože mezitím děti odjely domů. Ty, které tam zůstaly, nomálně hrály fotbal," řekla Olga Štorkánová z hygienické stanice.K situaci se vyjádřil i koordinátor turnajů Ondrášovka cupu Pravoslav Novák, jenž řekl, že se vše vyřešilo a odkázal na Fotbalovou asociaci České republiky, která akci pořádá. Ondrášovka je totiž pouze sponzorem. 


Za společnost Ondrášovka se vyjádřil i její zástupce Petr Souček. "Účastníků, které postihla nevolnost je nám samozřejmě líto. Zdravotní problémy průjmového charakteru byly identifikovány u 13 dětí z více než 300 účastníků. Další byli vyšetřeni víceméně preventivně. Po poradě se zdravotníky bylo doporučeno, aby 2 týmy neabsolvovaly odpolední program, ovšem z důvodu vyloučení rizika dehydratace kvůli horkému počasí. Celou situaci nikdo nepodcenil," uvedl pro TN.cz. Případ šetří policie a hygienická stanice.  

 

 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.