Domácí + politika (Čtvrtek, 19. září 2019 12:31:11)

Jih Moravy ohrožuje západonilská horečka, komárům se zde daří

Na jižní Moravě podle hygieniků hrozí rozšíření západonilské horečky. Po deštích jsou lesy plné tůní, kde se líhnou komáři, kteří tento virus přenášejí. Loni se nakazili první dva lidé a jedna žena nemoc nepřežila.

Stačí se jen na pár minut projít v lese a člověka hned pronásleduje hladové hejno komárů. Právě na jihu Moravy existuje slušná šance nakazit se exotickou horečkou, která se k nám dostala až z Egypta.

 

Loni bylo touto dobou sucho, ale teď po květnových deštích jsou lesy plné vody a v každé kaluži se může narodit nový přenašeč nilského viru. K tomu aby propukla komáří kalamita stačí několik vydatných lijáků.

 

Nákaza nebezpečnou horečkou hrozí třeba v Hodoníně, kde už loni preventivně likvidovali larvy postřikem. "Situaci sledujeme a pokud se zhorší, provedeme postřik," uvedl mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

 

Loni bylo komárů kvůli suchu jen minimum, ale i tak se dva lidé na Moravě západonilskou horečkou nakazili. Dvaasedmdesátiletá žena zemřela v nemocnici. Padesátiletý muž vyvázl bez následků.

 

Na nákazu zemře každý desátý, ale nejvíc jsou ohroženi senioři. Letos hrozí, že počet nakažených výrazně vzroste. Hygienici doporučují používat v přírodě na jihu Moravy repelenty.

 

 

 

Virus přenáší komár pisklavý, který se ve městech téměř nevyskytuje. "Málo opouští vegetaci rybníků, takže jsou ohrožení hlavně rybáři," varuje hygienik Oldřich Šebesta.
Epicentrum viru potvrdili hygienici u lednických rybníků. Největší riziko bude na konci léta, kdy se hladové komáří samičky začnou stahovat blíž k lidským obydlím.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.