Domácí + politika (Pondělí, 23. září 2019 7:30:57)

V Česku udeřily bouřky, provázely je krupobití a pořádné lijáky

Do Česka dorazily v pondělí večer silné bouřky - udeřily zejména v Karlovarském kraji, kde prudký déšť doprovázelo krupobití. Na západě a severu Čech platí až do úterního rána vysoký stupeň nebezpečí bouřek.

Na západní části území meteorologové očekávali divokou noc. A nemýlili se. Od Německa se k českým hranicím v pondělí večer přihnaly silné bouřky, které udeřily nejprve v krajním západě Čech v okolí Sokolova a Chebu.

 

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Jun2019/2288606.jpg?d41d

 

Na Sokolovsku prudký liják doprovázelo i krupobití - kroupy v Sokolově byly veliké okolo dvou centimetrů. Podle místních měly velikost třešní.

 

Pan Robert si postěžoval, že mu kroupy během deseti minut stihly zničit úrodu na zahradě. "Kompletně úroda v čudu. Na autech na kapotě a na plechových střechách důlky. Sousedi mají zničený skleník, všechny skla rozmlácený," napsal pro TN.cz.

 

Jsou silné bouřky i u vás? Pošlete nám fotky nebo videa na e-mail nebo do zpráv na našem facebooku.

 

Silný déšť hlásili lidé také na Plzeňsku, kde byla při přechodu naměřena rychlost větru přes 50 km/h. Bouřka dorazila i na Ústecko, kde foukalo ještě silněji.

 

 

Bouřky sužovaly západní část Česka do pozdního večera, poté se kolem půlnoci přes střední Čechy a Prahu přehnaly už ne tak dramaticky k severu. "Hlavní riziko představuje krupobití a silné nárazy větru. Vzhledem k vysoké dynamice prostředí lze očekávat také výskyt supercel (rotujících bouří)," uvedl Meteopress na svých stránkách.

 

Český hydrometeorologický ústav vydal v pondělí výstrahu před bouřkami. Od večera do úterního rána platí vysoký stupeň nebezpečí pro Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Plzeňský a západní část Středočeského kraje.

 

Až do úterního odpoledne by se situace měla uklidnit, k večeru ale dorazí další bouřky a až do středečního rána v těchto krajích opět bude platit vysoký stupeň nebezpečí. Od středy až do čtvrtečního odpoledne poté platí výstraha pro zbytek republiky.

 

 

 

Silné bouřky potrápily i sousední Německo. V podvečer se jihozápadně od Mnichova objevila masivní supercela, ve které byly kroupy veliké pět až šest centimetrů. Postupně se bouřky přesouvaly Bavorskem dál k České republice.

 

https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FsevereweatherEU%2Fvideos%2F1290996984381969%2F&show_text=0&width=476

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.