Domácí + politika (Pondělí, 23. září 2019 7:21:25)

Otrávilo je rizoto, střevní potíže mělo 140 lidí, tvrdí svědkyně

Na dětském fotbalovém turnaji v Chomutově mělo v neděli téměř 40 dětí zažívací problémy. To tvrdí záchranná služba, která na místě musela zasahovat. K této variantě se kloní i hygiena. TN.cz se však ozvala žena, která u celého incidentu prý byla. "Lidí se střevními potížemi mělo být přes sto a za všechno mohlo rizoto," tvrdí svědkyně.

Na turnaji Ondrášovka cup v Chomutově musela zasahovat záchranka. Několik desítek dětí mělo silné zažívací potíže. Incident potvrdil i mluvčí Záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.


"Na místo přijela posádka, která zjistila, že ten stav není tak velmi dramatický. Bylo potvrzeno, že situaci nakonec zvládne zajistit organizátor a rodiče dětí. Jednalo se téměř o čtyři desítky dětí, které měly mít potíže. Zvracely, měly průjmy. Pravděpodobně asi z jídla. To už musí vyšetřit policie a krajská hygienická stanice," uvedl mluvčí Prokop Voleník.Koordinátor turnajů Ondrášovka cupu, Pravoslav Novák, tvrdí, že hygiena na místě už byla. Dle něj se ale o otravu jídlem nejednalo.


"Ne, to v žádném případě. Žádná otrava nebyla. Byli tam zdravotníci a všechno se vyřešilo. Vůbec nic se nedělo. Kluci pak měli nevolnost. Někdo říká, že je to z jídla, někdo že je to z něčeho jiného. Byla tam hygiena a všechno bylo pořádku. Nešlo o žádnou kalamitu," tvrdí koordinátor turnajů Pravoslav Novák, který na rozdíl od mluvčího záchranky tvrdí, že nevolnost měli děti i dospělí.


Nutno podotknout, že Ondrášovka jako taková je pouze sponzorem turnajů. Pořadatelem je Fotbalová asociace České republiky. Organizátorem pak Junior Chomutov.  


K údajné otravě se nakonec vyjádřila i hygiena, která problém neměla jak vyřešit. Dětem bylo totiž pravděpodobně špatně z jídla, které snědly v sobotu. Pracovníci hygienické stanice a záchranné služby byli povoláni ale až v neděli. Všechno jídlo bylo tedy snědené anebo vyhozené."Nikdo se tam nepřiotrávil. Několika desítkám dětí tam bylo špatně, protože snědly zřejmě něco, co jim prostě nedělalo dobře. Šetřili jsme to včera, ale ne jako otravu. Když jsme přijeli na místo, tak už tam téměř nikdo nebyl, protože mezitím děti odjely domů. Ty, které tam zůstaly, hrály normálně fotbal, takže jim asi tak strašně špatně nebylo," uvedla Olga Štorkánová z hygienické stanice Ústeckého kraje.


"To jídlo jsme nezachytili. Bylo snědené. Bylo to jídlo, které jedly děti den předtím a v noci ze soboty na neděli dostaly průjem. Teď je poměrně teplé počasí, a tak mohly dostat něco, co už nebylo úplně čerstvé a udělalo se jim z toho špatně," dodala.


Zatímco záchranná služba a hygiena tvrdí, že se jednalo o jedno odpoledne, Martina K., která u celé situace byla, to tak lehce nevidí."O otravu zajísté šlo. Nevolnost, která mě postihla, byla velká. Jednalo se o nevolnost pouze u dětí, které to jedly či alespoň ochutnaly. Rozhodně nešlo o 40 lidí, ale minimálně 140. Trenéři, kteří jídlo nepozřeli a děti, které to též odmítly jíst, byli v pořádku. Dva týmy dokonce z turnaje odstoupily právě z těchto zdravotních důvodů," uvedla pro TN.cz.


Podle ní za všechno může obyčejné rizoto. "To, které podávali, bylo zkyslé. Náš tým vrátil jídlo téměř celé. Jen já a jeden chlapeček z našeho týmu jsme ho snědli, ostatní jen pár lžic. Myslela jsem, že to způsobila zelenina, která byla do rizota přidána," pokračuje.


Později odpoledne už bylo jasné, že je jídlo špatné. Dle slov Martiny večer všichni jídlo odmítli, jelikož měli obavu o zdraví. 


"Je to hnus, jak se to snaží ututlat," dodává naštvaná účastnice.
Skutečná příčina nevolnosti několika desítek lidí tedy není známa. Případ stále šetří policie.


 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.