Domácí + politika (Čtvrtek, 9. července 2020 22:48:20)

Autobusy a vlaky jezdí jinak! Takhle se změnily jízdní řády

Od neděle platí v Česku nové jízdní řády pro vlaky a autobusy. Na letní sezónu navíc zřizují dopravci i nové linky, některé posilují a jiné prodlužují své trasy. A týká se to jak tuzemska, tak zahraničí. Přibydou například spoje na Jadran nebo k Baltskému moři.

Hlavní novinkou Českých drah (ČD) je prodloužení spoje Railjetu z Prahy do Bratislavy. "Tento vlak bude jezdit každý den z Prahy až po celou sezónu do 16. září. A potom od 19. června do srpna bude v provozu také noční rychlík z Bohumína do polských letovisek u Baltského moře," uvedl mluvčí ČD Marek Joklík.

 

Některé regionální vlaky pak budou nově jezdit o víkendech. Odjezdy by se podle státního dopravce měly lišit jen o několik minut.

 

Další železniční dopravce Leo Express velké změny neplánuje. "Hlavní novinkou Leo Express je navýšení železničních spojů do Krakova. Od 28. června budou jezdit denně a v Polsku na ně navíc budou navazovat autobusy do ukrajinského Lvova," sdělil mluvčí společnosti Emil Sedlařík.

 

 

Dopravce RegioJet počítá s náporem turistů hlavně kvůli slevě na jízdném pro studenty a seniory. Co se týká železničních spojů, posílí hlavně trať mezi Prahou a Ostravou nebo Brnem.

 

Větší změny se ale týkají především autobusových linek. Cesta do polského Krakova bude nově s mezizastávkou v Katovicích. Posílí také linky do chorvatského Splitu.

 

A třeba FlixBus posílí linky o desítky spojů týdně - hlavně mezi Prahou a Brnem anebo mezi Libercem a Karlovými Vary.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.