Domácí + politika (Pondělí, 13. července 2020 9:12:12)

Na Česko se ženou další bouřky! Hrozí krupobití a přívalový déšť

Severozápad Česka zasáhnou v noci na úterý silné bouřky. Mohou je doprovázet kroupy, přívalové deště a nárazy větru až 70 km/h. Varuje před tím Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výstraha meteorologů před silnými bouřkami se týká šesti krajů - Středočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého a Prahy. Varování platí od pondělní 18. hodiny až do úterní třetí hodiny ráno.

 

"Nad střední Evropou se bude vlnit frontální rozhraní mezi velmmi teplým vzduchem na východě a chladným na západě," uvedl ČHMÚ. Silné bouřky budou podle ČHMÚ ojedinělé, může je ale provázet krupobití a přívalový déšt s úhrny kolem 30 milimetrů. Vítr může v nárazech dosáhnout až rychlosti 70 km/h.

 

Odborníci varují, že přívalový déšť může zatopit níže položená místa, sklepy a další. Nárazy větru bude zase lámat větve stromů, které mohou spadnout na silnici, dům nebo elektrické vedení. Hrozí také na zásahy bleskem nebo poletujícími předměty.

 

 

Doporučuje se proto zajistit okna a dveře a upevnit volně ležící věci. Při řízení byste měli snížit rychlost a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek můžete sledovat na meteorologických radarech, například na webových stránkách ČHMÚ.

 

Silné bouřky v Česku udeřily už ve čtvrtek a v noci na pátek. Hasiči vyjížděli k desítkám událostem spojeným s přírodním živlem. Nejčastěji museli čerpat vodu ze sklepů a odklízet větve ze silnic. Nedaleko Prahy se také na vozovku zřítila část skály, v Braníku zase zaplavilo bahno železniční přejezd.


Podívejte se na reportáž TV Nova:

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.