Domácí + politika (Pátek, 3. července 2020 22:52:49)

Nepříjemnost pro Smartwings. Po MAXech jim chybí další letadlo

Další komplikace musí řešit česká letecká společnost Smartwings. Letoun, který měl v neděli při přistání v Marsa Alam technickou závadu, se ještě nevrátil do provozu. Společnost se už musí potýkat s uzemněním boeingů 737 MAX, kterých měla mít v létě 16.

Od neděle se česká letecká společnost Smartwings musí obejít bez jednoho z letounů typu Boeing 737-800. Při příletu do egyptského letoviska Marsa Alam se u stroje objevily problémy při vysouvání klapek. Letadlo přistání přerušilo, a aby spálilo palivo, hodinu v okolí letiště kroužilo. Práce na odstranění závady se ale protáhly a posádka se s letadlem už ten samý den kvůli normě, kolik hodin může strávit v práci, nemohla vrátit. Společnost do Egypta vyslala technika a náhradní posádku a turisté se z dovolené vrátili až následující den.

 

Závada se ale ukázala být komplikovanější a stroj se zatím do vzduchu nevrátil. Podle informací TN.cz se ani po konzultacích s výrobcem letadla zatím příčinu potíží nepodařilo najít. Na lety, které měl opravovaný boeing operovat, musela být nasazena ostatní letadla společnosti.

 

Stejný stroj zavadil před dvěma týdny při pojíždění na start z pražského letiště křídlem o záď jiného letadla také létajícího pro Smartwings. Cestující odletěli na portugalskou Madeiru jiným strojem, tento se technikům podařilo během několika hodin vrátit do služby. Druhý letoun se do vzduchu vrátil, když společnost dostala příslušný náhradní díl.

 

"Striktně odmítáme jakoukoli souvislost mezi technickou závadou, která se vyskytla při přistání v Marsa Alam v neděli 26. 5. a událostí na pražském letišti dne 17. 5.," vyloučila mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková, že by spolu oba případy mohly souviset.

 

 

Smartwings se už musejí potýkat s výpadkem Boeingů 737 MAX. Před jejich uzemněním jich společnost stihla převzít sedm. Další již hotová letadla čekají u výrobce. Společnost počítala s tím, že jich v létě bude provozovat 16.

 

Na provozu se ale výpadek dalšího stroje zatím neprojevil. Hlavní sezona teprve začne. Smartwings tak mohly dočasně vyřazený letoun nahradit jinými stroji. Výpadek MAXů pak vyřešila společnost úpravou letového řádu, kdy seškrtala hlavně lety z regionálních letišť, a také pronájmy letadel od jiných dopravců.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.