Domácí + politika (Pondělí, 25. května 2020 3:54:48)

Část unikátního zámečku šla k zemi! Město chce demolici zastavit

Město Jablonec nad Nisou chce zastavit bourání zámečku Schlaraffia v centru města. Primátor to ve čtvrtek oznámil na mimořádné tiskové konferenci s tím, že postup majitele byl nezákonný a připravuje trestní oznámení na firmu, která zámeček přes nesouhlas města zčásti zbourala.

Rypadla bagrů se v sobotu zakousla do unikátní budovy zámečku Schlaraffia nedaleko jabloneckého autobusového nádraží. Podle tamních obyvatel je to velká škoda. "Je to hrůza, ale co s tím teď už?" reagoval jeden z místních.

 

Podle vedení města jde zámeček k zemi načerno a bez povolení stavebního úřadu. "Naprosto bez zajištění. Ta suť spadla hluboko do vozovky, kde jezdily auta. I kdyby měli platné demoliční povolení, tak by museli postavit ochrannou zeď. To byl z mého pohledu naprosto nezákonný akt," řekl primátor města Milan Kroupa (ANO).

 

"Toto rozhodnutí nenabylo právní moci a není vykonatelné. Zároveň je tam sankce až půl milionu korun," popsala Jana Vrabcová ze stavebního úřadu v Jablonci nad Nisou.

 

 

Když radnice před lety prodávala firmě pozemek, uvěřila slibům, že zámeček z roku 1910 opraví a bude pýchou města.

 

"My jsme zaplatili špičkového architekta, který přišel s řešením, jak to udělat. V roce 2011 město podvedli. Rozešli se ve zlém. A už si jeli ten svůj program na demolici, rozšíření továrny," uvedl bývalý náměstek primátora Jablonce nad Nisou Lukáš Pleticha (ČSSD).

 

Firma pak nabízela zámeček k odkoupení za korunu. Požadovala za to jeho rozebrání a znovupostavení na jiném místě. Nikdo takový se nenašel. A pak požádala o demoliční výměr.

 

 

"Já jsem se odvolal proti tomu záměru demolice. To znamená, že ta demolice nebyla pravomocná. A předtím jsem požádal o prohlášení zámečku za kulturní památku," dodal současný primátor.

 

To už ministerstvo kultury nestihlo. Schlaraffové jsou dosud celosvětovým spolkem milovníků umění, recesistů a samozvané šlechty. Případ teď bude řešit Krajský úřad v Liberci.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.