Domácí + politika (Pondělí, 25. května 2020 3:50:21)

Jděte se bodnout, vzkázal komunista Ondráček ministrovi

Rozruch mezi politiky vzbudila cesta komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Politik totiž v sobotu navštívil nikým neuznanou "Doněckou lidovou republiku" na východě Ukrajiny. To zkritizoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) i premiér Andrej Babiš (ANO). Cestou se zabýval také zahraniční výbor Sněmovny. Žádný zásadní postih však zřejmě Ondráčkovi nehrozí.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček v sobotu navštívil Dny Doněcké lidové republiky. Na oslavách ho přivítal prezident samozvané republiky Denis Pušilin, zahráli mu také českou hymnu. Samotný poslanec řekl, že šlo o soukromou cestu.

 

Česká diplomacie se už od cesty distancovala. Podle ministra zahraničí Petříčka oficiálně nezastupoval Českou republiku. "Poslanec Ondráček dělá ostudu České republice. Na této cestě oficiálně Českou republiku nezastupoval," napsal Petříček na twitteru. Zároveň dodal, že neví, jaký byl cíl Ondráčkovy cesty.

 

Na ministrova slova okamžitě reagoval samotný Ondráček. "Tak podle ministra Petříčka dělám ostudu. Já tam do té válečné oblasti na vlastní nebezpečí přivezl hračky, omalovánky a pastelky dětským sirotkům, on tam posílá miliony korun pro fašistické neziskovky, armádní výstroj a zbraně, kterými jsou zabíjeni rodiče těchto dětí. Kdo z nás je větší padouch? Jdete se bodnout pane ministře!" vzkázal Petříčkovi. 

 

Anketa

Vadí vám návštěva poslance Ondráčka v samozvané Doněcké lidové republice?

Hlasovalo 993 lidí.

 

Od návštěvy území Ukrajiny ovládané proruskými separatisty se však ve čtvrtek dopoledne distancoval také zahraniční výbor Poslanecké sněmovny.

 

"Zahraniční výbor se distancoval od cesty poslance Ondráčka a znovu zdůraznil, že se nejednalo o oficiální cestu zástupce ČR. Sněmovna by měla přijmout stejné usnesení, protože Česko podporuje územní celistvost Ukrajiny," dodal ministr zahraničí.

 

Ani premiér Andrej Babiš neví, kdo Ondráčka pozval. Problém by podle něj měl řešit parlament. Vzhledem k tomu, že byl poslanec na soukromé cestě, žádný postih mu nehrozí. "Poslanec Ondráček nebyl vyslán na žádnou oficiální cestu. V tomto případě se obávám, že ho nemůžete nijak trestat," prozradil ústavní právník Jan Kysela.

 

"Je možné, že porušil nějaké ukrajinské zákony, to ale nevím," dodal Kysela. Podle něj jde ale spíše o politický problém. K události se vyjádřil také prezident Miloš Zeman. "Pokud byla cesta soukromá, nikoliv oficiální, nic do ní nikomu není," prohlásil.

 

 

Poslancovu návštěvu kritizují i sněmovní opoziční strany. "Tohle se blíží vlastizradě. Ústavní činitel, který přísahal na zákony ČR, jedná v přímém rozporu se zahraniční politikou státu a v zájmu cizí moci,“ komentoval předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

"Cesta poslance Ondráčka mě nepřekvapuje. Jediná škoda je, že tam už nezůstal. Ostudou Babišovy vlády je, že jí komunisté drží u moci. Ať se Andrej Babiš a Tomáš Petříček "nepohoršují" v médiích a udělají si pořádek u svých komunistických spojenců," reagoval předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.