Domácí + politika (Neděle, 31. května 2020 12:42:44)

Poslední vlna kotlíkových dotací! Půl miliardy zmizelo do minuty

Za pouhých 54 vteřin lidé v Moravskoslezském kraji překročili limit prostředků pro kotlíkové dotace - 500 milionů korun. Celkem 3500 zájemců podalo elektronickou žádost za necelou minutu od spuštění výzvy pro třetí vlnu žádostí. Starý a neekologický kotel je nutné vyměnit - od roku 2022 za něj totiž hrozí vysoká pokuta.

Kdo měl štěstí, rychlou ruku a odeslal elektronickou žádost o dotaci na nový kotel, neprohloupil. "Za neuvěřitelných 54 vteřin bylo v Moravskoslezském kraji vymalováno," uvedla Miroslava Chlebounová z kanceláře hejtmana.

 

"Za tento rekordní čas si elektronicky požádalo o kotlíkovou dotaci tři a půl tisíce žadatelů. Když se připočte tisíc žadatelů, na které se minule nedostalo, půl miliardy korun na výměnu kotle je vyčerpáno," dodala Chlebounová.

 

Lidé stále posílají žádosti, i když byl už limit dotace - 500 milionů korun překročen. V 11 hodin dopoledne kraj přijal přes devět tisíc žádostí.

 

Výzva kotlíkové dotace se letos vyhlašuje naposledy, a tak máte poslední šanci starý - nevyhovující kotel - vyměnit skrze dotace. Od roku 2022 totiž navíc hrozí za neekologický kotel pokuta 50 tisíc korun.

 

Tohle bude samozřejmě v kompetenci obcí, ale oni budou mít k dispozici postupně se rozšiřující databázi kotlů, která vyjde z postupné revize těch kotlů, což už je dneska povinnost mít revize každé tři roky," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

 

 

Podle informací TV Nova ministr životního prostředí se bude snažit do kraje poslat ještě další půlmiliardu. Kotlíkové dotace začaly v pondělí v Moravskoslezském kraji, další příjem žádostí bude následovat v kraji Středočeském a Olomouckém.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.