Domácí + politika (Neděle, 31. května 2020 11:04:20)

Hajlující příznivec SPD nejspíš neunikne trestu. A nebude sám

Bez trestu nejspíš nevyvázne muž, který hajloval na dubnové akci SPD na Václavském náměstí v Praze. Kriminalisté případ předali státnímu zástupci. A trest hrozí i ženě, která se na setkání objevila s hákovým křížem na krku.

Na akci SPD na pražském Václavském náměstí, která se konala 25. dubna, se hajlovalo. Pravici tam zdvihl třiačtyřicetiletý muž. K jeho smůle se však snímky objevily na sociálních sítích a zaznamenali ho i policisté. Ti za relativně krátkou dobu zjistili jeho totožnost a nyní to vypadá, že z toho muž nevyvázne bez trestu.

 

"Kriminalisté vyhodnotili valnou část pořízené videodokumentace," sdělila policejní mluvčí Andrea Zoulová. Případ policie už předala státnímu zastupitelství. "Celá věc je tak řešena ve zkráceném přípravném řízení trestním pro podezření z přečinu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka," dodala Zoulová.

 

A hajlující muž nebyl jediný, kdo nejspíše odejde ze setkání Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury s trestem. Do hledáčku policie se dostal i šperk jedné z účastnic. "Viditelně nosila přívěsky se svastikou, symbolem nacistického Německa," pokračovala mluvčí. "V tomto případě vyšetřovatelé již zahájili úkony trestního řízení, které s ohledem na další okolnosti bude probíhat standardním způsobem," dodala.

 

 

Policie i nadále vyhodnocuje pořízené záznamy. Podle Zoulové nelze vyloučit, že se policie nebude v následujících dnech zajímat i o další účastníky dubnového setkání. Akcí na Václavském náměstí zahájila SPD kampaň do Evropského parlamentu. Akci přijeli podpořit i představitelé nacionalistických stran z dalších evropských zemí - například Marine Le Penová a Geert Wilders.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova z demonstrace SPD na Václavském náměstí:

 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.