Domácí + politika (Úterý, 23. července 2019 11:59:01)

Kamioňáci si stěžují na šikanu v zahraničí. Nechtějí tam proto jezdit

Na obrovské pokuty za drobnosti, zdržování a zabavování vozů si stěžují čeští řidiči kamionů při cestách na západ Evropy. Tvrdí, že zejména německá a rakouská policie si na ně zasedla. Znechucení šoféři tak čím dál častěji končí s cestami do Evropy, odkud české firmy vytlačuje zahraniční konkurence. Stát potom přichází o peníze z daní.

Například firma Jiřího Povolného před časem převážela z Německa do Česka popelářský vůz k domontování podávacího zařízení. Bez něj je to totiž nefunkční polotovar. "Přesto jsme byli obvinění, že nemáme povolení na přepravu odpadům," tvrdí majitel dopravní společnosti.

 

Pokutu dostal řidič i jeho nadřízení, firma přišla o zisk z přepravy. Následovalo množství vyřizování, vysvětlování a odvolávání. "Půl roku, co si budeme povídat. Naprostá katastrofa," dodává Povolný.

 

V poslední době mluví podobně stále více českých firem. Výjimkou prý není třeba to, že kamion týden po STK neprojde u rakouských policistů kvůli zašlé odrazce.

 

 

Podle sdružení dopravců pomáhají zahraniční policisté s ochranou trhu ve své zemi. "Je tam velký rozdíl v přístupu těch kontrolních orgánů k řidičům z východu a ze západních zemí," říká generální tajemník sdružení dopravců ČESMAD Vojtěch Hromíř.

 

 

"Při kontrole policie nehraje roli barva pleti, etnická příslušnost, původ, jazyk, věk, pohlaví, náboženství, politické přesvědčení ani sexuální orientace osoby. Proto ostře odmítám tvrzení, které popisujete,“ reaguje mluvčí rakouského ministerstva vnitra Christoph Pölzl.

 

Konkurence se ale zřejmě s nástrahami západní Evropy pere zdatněji. Práci českých mezinárodních dopravců přebírají kolegové z Rumunska, Maďarska, Bulharska, Litvy a především pak ze sousedního Polska. Vidět je to i na silnicích.

 

 

Čeští dopravci tvrdí, že se jich stát neumí zastat. A české represivní složky podle nich přistupují k zahraničním řidičům vlažně. Celníci to odmítají, počet zachycených prohřešků prý roste. Stejně mluví i policie.

 

"Jenom za uplynulé čtvrtletí jsme rozdali více jak 500 kaucí za 13,5 milionu korun. A to jsou právě případy, kdy zjistíme porušení předpisů u řidičů z místa registrace mimo Českou republiku," řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

 

České firmy loni přepravily 479 milionů tun zboží. V drtivé většině šlo ale o vnitrostátní přepravu. Mezinárodní se propadla o 18 procent a její výkony už se dostaly hluboko pod čísla, která měla před vstupem Česka do Evropské unie.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.