Domácí + politika (Středa, 24. července 2019 0:06:26)

Hádky kvůli kojení na veřejnosti! Právník prozradil, kdo má pravdu

Březnový incident kvůli kojení na pobočce Raiffeisenbank rezonuje už několik dní českou společností. Lidé se kvůli němu hádají, zda je kojení na veřejnosti v pořádku. Podle právníka Aleše Rozehnala však ochranka v bance postupovala protiprávně.

Rozhodnutí paní Lucie nakojit svou roční dceru přímo uprostřed pobočky Raiffeisenbank spustilo v Česku obrovské téma. Kojící maminku totiž za to vyhodila přítomná ochranka ven. Banka se nakonec za celou situaci omluvila. Firma by jí však dle svých slov poskytla adekvátní místo.

 

"Ve většině západních zemí je kojení na veřejnosti veřejně akceptováno a není považováno za problém," řekl advokát Aleš Rozehnal. "Ve Spolkové republice Německo je přípustnost kojení na veřejnosti dovozována z ustanovení ústavy, které přibližně odpovídá ustanovení české Listiny základních práva a svobod," doplnil.

 

Ani v Africe kojení na veřejnosti nikdo nezpochybňuje. Jinak je tomu naopak v Saudské Arábii. Tam ho zákon přímo zakazuje.

 

 

Ochranka v bance ale podle něj postupovala protiprávně. "V důsledku jejího chování byl klientce poskytnut nižší standard služeb, což je diskriminačním jednáním," vysvětlil advokát. Zároveň dodává, že chování bylo nepřípustné i z morálního hlediska.

 

"Při rozhodování, zda upřednostnit péči o malé dítě, nebo poněkud pokrytecké pohodlí okolostojících mužů, upřednostnila komfort svých mužských klientů," uvádí Aleš Rozehnal. Ochranka totiž argumentuje také tím, že chování kojící matky vadilo některých přítomným mužům v bance.

 

 

Diskriminační je podle právníka také nutit matku, aby se dožadovala vhodného místa pro kojení. "Adekvátním místem ke kojení je to místo, které za adekvátní považuje sama matka," dodává.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.