Domácí + politika (Úterý, 21. května 2019 0:42:31)

VÝSTRAHA: Dorazí silný vítr, o víkendu zahrozí také povodně!

Experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pátek odpoledne rozšířili stávající výstrahu před silným větrem o varování před možným zvedáním hladin některých řek - hlavně těch, které svádějí vodu z hor.

"V čerstvém západním proudění bude v pátek večer a v noci na sobotu postupovat přes naše území frontální systém, během soboty pak teplá fronta," uvedli před páteční 15. hodinou meteorologové.

 

Zároveň udeří v pátek večer a v noci na sobotu silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině na horách a 80 kilometrů v hodině jinde.

 

Výstraha před větrem platí od páteční 18. hodiny do sobotní šesté hodiny ráno pro většinu našeho území - ve výčtu schází jen Zlínský kraj a jihomoravské okresy Hodonín a Vyškov.

 

Po větru zahrozí povodně. Meteorologové totiž varují od páteční půlnoci do odvolání před prvním stupněm povodňové aktivity pro celý Plzeňský kraj s výjimkou okresu Plzeň-sever a dále pro okresy Český Krumlov, Prachatice, Ústí nad Orlicí a Šumperk.

 

 

Od sobotní půlnoci platí časově neomezené varování před prvním povodňovým stupněm pro okresy Liberec, Jablonec nad Nisou a Semily.

 

"Během pátku a soboty se očekávají na horách, zejména v oblasti Šumavy, místy vydatnější srážky (až 40 mm za 24 hodin), které budou převážně dešťové. Vlivem kombinace těchto srážek, čerstvého větru a vyšších teplot dojde i k výraznějšímu odtávání sněhu ve vyšších a horských polohách. V důsledku toho lze v následujících dnech předpokládat zejména na některých horských či podhorských tocích výraznější vzestupy hladin a dosažení 1. SPA (stupně povodňové aktivity). Ojediněle nelze vyloučit i krátkodobé dosažení 2. SPA," uzavírají meteorologové.

 

Pusťte si čtvrteční reportáž o silném větru:

 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.