Domácí + politika (Pondělí, 23. září 2019 7:39:56)

V čele Evropské komise může stát Čech! Šanci má Jan Zahradil

Po květnových eurovolbách se poprvé v historii může stát, že v čele Evropské komise bude Čech. Na pozici šéfa pomyslné vlády Evropské unie totiž kandiduje i Jan Zahradil.

Stal se lídrem frakce Konzervativců v europarlamentu. A pokud by ve volbách tato frakce výrazně uspěla, pak by současného šéfa Komise Junckera vystřídal právě Zahradil.

 

Jan Zahradil je poslancem europarlamentu už 15 let a chystá se na čtvrté volební období. Tentokrát ale do voleb půjde v hodně prestižní roli - jako lídr Konzervativců - tedy jedné z významných frakcí.

 

"Chceme být takovým rozumným hlasem mezi antievropskými radikály, kteří by to nejraději rozpustili, a na druhé straně mezi proevropskými fanatiky, kteří by nejraději vytvořili nějaký evropský superstát," vysvětluje politický matador Zahradil.

 

Aktuálně v europarlamentu dominují dvě evropské síly - lidovci a socialisté. V pořadí třetí v řadě jsou konzervativci, kteří si do svého čela vybrali právě Zahradila z ODS. Například české vládní hnutí ANO v Evropě patří k liberálům, kteří lídra ještě nemají. Podle průzkumů to vypadá, že dvě dominantní síly by v květnu mohly přijít o současnou většinu.

 

 

"Já očekávám, že naše frakce posílí, zatímco ty dosud dominantní oslabí. A proto bude ta politická krajina v europarlamentu vypadat úplně jinak. A pro nás to samozřejmě znamená nové šance," věří Zahradil.

 

Pozici Zahradilovy frakce na jednu stranu oslabí odchod britských poslanců kvůli brexitu, na druhou stranu ale Zahradil vyjednává s jinými stranami a možná přetáhne i maďarské poslance premiéra Orbána.

 

 

Zahradil je podle průzkumů zatím třetím v řadě na post šéfa Evropské komise: za lídrem lidovců Němcem Weberem a lídrem socialistů Nizozemcem Timmermansem. Květnové volby ale můžou rozložení sil v Evropě výrazně změnit.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.