Domácí + politika (Úterý, 20. srpna 2019 14:11:41)

Gang sliboval hory doly, z důvěřivců ale udělal otroky!

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu odhalili gang obchodníků s lidmi. Skupina pěti Čechů a tří cizinců podle policistů nalákala do České republiky desítky občanů Filipín, které pak měla vykořisťovat. Místo dobře zaplacené práce museli Filipínci otročit za minimum peněz a výjimkou nebyla ani nucená prostituce.

V poutech skončilo osm lidí, pět Čechů a tři cizinci. Podle detektivů mají na svědomí desítky zotročených lidí. "Měli minimálně od roku 2015 domlouvat dobře placenou práci pro občany Filipín na území našeho státu," řekla Iva Knolová, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu. 

 

Kontaktovali je především přes sociální sítě, slibovali hory doly. Kdo vyhlídce na lepší budoucnost uvěřil, odletěl. Jenže vystřízlivění přišlo rychle. Nekonečná otročina za pár drobných v nehtových studiích a masážních salonech byla ještě tou lepší variantou.

 

"Některé ženy byly přinuceny poskytovat sexuální služby v pražských privátech," doplnila Knolová. Čtyři ze zadržených skončili ve vazební věznici. Hrozí jim trest v rozmezí pěti až dvanácti roků. 

 

 

Filipínci nejsou jediní, kteří v Česku končí jako novodobí otroci. Stejně dopadá i řada Vietnamců, Rumunů nebo třeba Ukrajinců. Obchod s lidmi kvete. "Celosvětově se třeba mluví o pětačtyřiceti milionech obchodovaných lidí. Odhady pro Českou republiku jsou třeba čtyřicet tisíc," vysvětlila Markéta Hronková, ředitelka nevládní organizace La Strada. 

 

Nejde ale jen o dovoz. Česká republika své občany jako otroky i exportuje. "Jsme zdrojovou i cílovou zemí," dodala Hronková. Obětem obchodu s lidmi se snaží pomoci stát i nevládní organizace, často ale narážejí na jeden velký problém - strach.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.