Domácí + politika (Úterý, 21. května 2019 0:31:36)

Tolik mrtvých za čtvrt roku: Tyto osobnosti nás navždy opustily

Českou republiku zasáhla od Nového roku záplava špatných zpráv. Na věčnost odešla celá řada osobností uměleckého světa. Mnozí z nich dopřávali radost svým fanouškům po dlouhá desetiletí. Připomeňte si slavné umělce, kteří zesnuli v letošním roce.

Známá herečka a dabérka Jiřina Šecová (†75) zemřela čtvrtého ledna. Zahrála si například v Ordinaci či namluvila zajíce v Jen počkej, zajíci! Do hereckého nebe odešla 21. ledna další herečka, slavná filmová princezna Marie Kyselková (†83) z Princezny se zlatou hvězdou. O pět dní později následoval své kolegyně i herec Luděk Munzar (†85), který se objevil v desítkách filmů, seriálů i televizních pořadů.


Pátého a šestého února naposledy vydechli hudebník Jiří Michálek (†69), který zakládal skupinu Čechomor, a režisér Václav Vorlíček (†88). Ten proslul jako tvůrce mnoha českých pohádkek, jako Princ a Večernice, Tři oříšky pro Popelku, Arabela a dalších.


Ve stejném týdnu v sobotu 9. února zesnul herec a dabér Petr Oliva (†75). Jeho hlasem promlouval k divákům Bodie z britských Profesionálů, pravidelně daboval francouzského herce Pierra Richarda.

 


Kameraman a chartista Stanislav Milota (†85) zemřel 18. února. Natáčel například film Spalovač mrtvol, zaznamenal i pohřeb Jana Palacha. Hned následující týden zemřel 26. února herec a producent Jiří Pomeje (†54), který se objevil například ve filmu Andělská tvář, a o dva dny později herec Jiří Pecha (†74), který těšil filmové i divadelní diváky po dlouhá desetiletí.

 

Poslední rozloučení s Jiřím Pomejem:


Její hlas provázel mnohé z Čechů jejich dětstvím. Aťka Janoušková (†88), která k divákům promlouvala jako včelka Mája, zemřela 9. března. Velkou ránou pro hudební svět byl 12. březen, kdy zemřeli zpěváci Mirek Hoffmann (†83) a Věra Bílá (†64).


Ve čtvrtek 14. března zesnul herec Stanislav Zindulka (†83). Ten získal Českého lva za svou roli v Babím létě, objevil se ale i v mnoha seriálech a ztvárnil i divadelní role.

 

Poslední rozloučení s Mirkem Hoffmannem, legendou kapely Greenhorns:


Smutné zprávy letos až příliš často přicházejí i ze zahraničí. Krutě zasáhla Velkou Británii smrt světově známých umělců. V druhém únorovém týdnu naposledy vydechli královna červené knihovny Rosamunde Pilcherová (†94) a herec Albert Finney (†82), který se ve filmu objevil mimo jiné jako belgický detektiv Hercule Poirot.

 


Hudebník Mark Hollis (†64) proslul jako člen skupiny Talk Talk, která dala světu hity jako It's My Life nebo Such a Shame. Zemřel 25. února. Zpěvák Keith Flint (†49) se zabil 4. března, jako frontman skupiny Prodigy nazpíval hity Firestarter, Breathe nebo Smack my bitch up.

 

Jeden z nejznámějších švýcarských herců Bruno Ganz (†77) zesnul 16. února. Proslul hlavně jako představitel Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše. Objevil se i ve filmech Předčítač a Baader Meinhof Komplex.

 

Na Václava Vorlička přišla zavzpomínat rodina i přátelé:

 

 

Svět módy ustrnul, když ve Francii zemřel 19. února německý návrhář Karel Lagerfeld (†85). Ten až do smrti působil jako kreativní ředitel firmy Chanel. Na této pozici se udržel třicet let, spolupracoval ale i s jinými značkami.


Luďka Munzara přišly vyprovodit stovky lidí:

 

I české fanoušky zasáhla smrt Dylana z Beverly Hills 90210, herce Lukea Perryho (†52). Ten zesnul na následky mozkové mrtvice ve stejný den jako Keith Flint, 4. března.

 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.