Domácí + politika (Čtvrtek, 23. května 2019 21:17:04)

Inspekce odhalila toxické rozinky! Mohou škodit ledvinám a střevům

Potravinářská inspekce odhalila jedovaté rozinky na pobočce obchodního řetězce Jednota v Českých Budějovicích. Obsahovaly velké množství ochratoxinu, který výrazně poškozuje zdraví lidí. Způsobuje onemocnění ledvin, trávicího ústrojů nebo vývojové vady u dětí.

Není den, kdy by potravinářská inspekce neodhalila potravinu, která by nesplňovala předepsané normy. Tentokrát se prohřešily rozinky na českobudějovické pobočce Jednoty.

 

Laboratorní rozbor odhalil, že DLE GUSTA SUCHÉ PLODY - sušené ROZINKY dvojnásobně překročily povolené množství tzv. ochratoxinu A. Ochratoxiny jsou látky produkované plísněmi a dělí se do tří typů, přičemž ochratoxin A je ze všech nejjedovatější. "V případě konzumace má nežádoucí dopad na lidské zdraví," uvedl mluví inspekce Pavel Kopřiva.

 

Ochratoxin A má celou řadu negativních účinků - poškozuje imunitu, je karcinogenní a teratogenní (tím přispívá ke vzniku vrozených vývojových vad) a při pozření většího množství výrazně dráždí sliznici trávicího ústrojí, čímž vede k rozvoji akutní gastroenteritidy. Může také vyvolávat toxickou nefropatii, tj. poškození ledvin, která je provázena nechutenstvím, depresí, průjmy, horečkou, žíznivostí a častým a vydatným močením a postupnou dehydratací organismu.

 

 

Potravinářská inspekce rozinky DLE GUSTA v balení 100 g, šarže E05180193D 06, nařídila neprodleně stáhnout ze všech poboček obchodního řetěžce Jednota. Jedovaté rozinky jsou původem z Íránu, výrobek ale pro skupinu COOP vyrábí slovenská firma Encinger SK.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.