Domácí + politika (Úterý, 20. srpna 2019 14:30:24)

Tisíce studentů v pátek stávkovaly! Podporovaly je i školy

K celosvětovým demonstracím za lepší klimatické podmínky a snížení emisí skleníkových plynů na Zemi se poprvé přidalo i Česko. Stali jsme se tak další zemí v hnutí Fridays For Future, který započala švédská studentka Greta Thunberg. Šlo o jeden z největších environmentálních protestů v historii, kterého se zúčastnili mladí lidé v přibližně 1200 městech světa.

Čeští studenti se v pátek zapojili do hnutí Fridays For Future, v překladu Pátky pro budoucnost, které bojuje za zlepšení klimatických podmínek. Jeho hlavním cílem je místo školy vyrazit do ulic a poukázat na kritický stav celosvětového klimatu.

 

Protesty se dnes uskutečnily v řadě velkých měst ČR. Hlavní studentské demonstrace se konaly od 9:00 do 14:00 na Malostranském náměstí a na Klárově v Praze. Dále ve stejný čas studenti demonstrovali na Horním náměstí v Olomouci, na náměstí Republiky v Plzni či od 08:00 do 10:00 na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci.

 

Na facebookových stránkách Fridays For Future Česká republika se studenti popisují jako skupina českých středoškoláků, kterým na jejich budoucnosti záleží více než na vzdělání. "Není nám ukradené, že generace našich rodičů a prarodičů ničí naši zemi i budoucnost. Jsme znepokojeni postojem společnosti a politiků ke změnám klimatu. Požadujeme, aby se klimatická krize začala i jako skutečná krize vnímat," informují na webu.

 

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Ffridaysforfuture.cz%2Fposts%2F522880611452343&width=500

  

Gymnázium Arabská v Praze, jehož studenti byli součástí protestů, své žáky už ve čtvrtek podpořilo. "O demonstracích Friday for Future víme a naše studenty plně podporujeme," okomentovala situaci ředitelka Zdeňka Hamhalterová.

 

 

 

"Demonstraci u nás dokonce organizuje školní parlament, který mě již před měsícem na akci upozornil. Ačkoli akci podporujeme, musí každý student přinést příslušnou omluvenku od rodičů," dodala ředitelka. "Studenti však musí dodržovat minimální školní docházku, která je popsaná ve školním řádě. Pokud se tak nestane, a to z jakéhokoli důvodu absence, budou studenti muset podstoupit doplňkovou komisionální zkoušku." 

A k podpoře se přidaly i další školy. "Studentům nic zakazovat nebudeme, nicméně vyžadujeme souhlas rodičů v podobě omluvenky," řekla ve čtvrtek ředitelka Andrea Výšková z gymnázia PORG Libeň v Praze. "Demonstraci pořádá studentský parlament. Zároveň máme dnes připravené promítání na téma klima," dodala.

 

Na snahu studentů zareagovali překvapivě pozitivně i někteří rodiče. "Dceru mám sice už na vysoké, ale kdyby mi ještě před dvěma lety řekla, že jde protestovat kvůli nepříznivému klimatu, s radostí bych jí tu omluvenku napsala," řekla TN.cz jedna ze čtenářek.

 

 

Inspirací se studentům stala šestnáctiletá švédská studentka Greta Thunberg, která se v srpnu minulého roku rozhodla každý pátek nechodit do školy, ale protestovat před švédským parlamentem za lepší stav celosvětového klimatu.

 

Podle CNN je Gretiným záměrem přimět Švédsko, aby se stalo součástí Pařížské dohody. Jejím cílem je zamezit globálnímu oteplování, které způsobují emise skleníkových plynů produkované člověkem. Pokud se množství skleníkových plynů nesníží, dosáhnou teploty na Zemi kritické úrovně již v roce 2030.

 

Greta Thunberg tak udala prvotní krok ke vzniku hnutí Fridays For Future, kterým se inspirovalo více než 90 zemí světa. Aktuálně je mladá aktivistka nominovaná na Nobelovu cenu za mír. 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.