Domácí + politika (Pondělí, 23. září 2019 7:18:47)

Václava Klause mladšího se zastal tatínek. Nad ODS už zlomil hůl!

Spor ODS s Václavem Klausem juniorem zdvihl obočí i Klausovi staršímu. Bývalý prezident se svého syna zastal, naopak kritizuje svou bývalou stranu. Současný předseda ODS Petr Fiala prý podobná slova zakladatele strany očekával.

Včerejší rozhodnutí poslanců ODS údajně nepřekvapilo bývalého předsedu Občanských demokratů a exprezidenta Václava Klause. "Tito lidé nemají s původní ODS nic společného. S jejími ideály se rozešli už dávno, nebo je nikdy nesdíleli. Charakterizuje je nadbíhání politické korektnosti a pravdě a lásce," reagoval Klaus.

 

Podle něj směřuje strana k politické bezvýznamnosti. "Dříve či později musí vzniknout nová, skutečně pravicová strana. Dlouho jsme mnozí sázeli na ODS. Teď už snad každý ví, že to není možné," komentoval bývalý prezident.

 

Václav Klaus zároveň prozradil, že s ním syn své výroky nekonzultoval. "Nechci mu zužovat jeho manévrovací prostor, jinak by mé výroky o ODS byly daleko ostřejší," dodal.

 

 

Reagoval tak na středeční výzvu poslanců ODS. Ti chtějí, aby jeho syn Václav Klaus ml. odešel z poslaneckého klubu strany.

 

Klaus mladší v úterý přirovnal schvalování zákonů ve sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Odcházet ale dle svých slov nehodlá.

 

 

Ke slovům bývalého předsedy ODS Václava Klause se už vyjádřil i současný stranický šéf Petr Fiala. "Výroky prezidenta Klause o nové straně mě nepřekvapují. S ODS se rozešel už v roce 2008, všichni si ho pamatujeme z roku 2013 na volebních billboardech strany paní Bobošíkové," napsal na twitter.

 

 

Podle Fialy to není současné vedení, kdo se odklonil od původní ODS, ale Václav Klaus. "ODS byla založena jako konzervativně liberální strana s jasným prozápadním směřováním. Tak jsem ODS vždy vnímal a na tuto tradici navazuji," doplnil.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.