Domácí + politika (Pondělí, 23. září 2019 7:31:11)

Faltýnek vysvětloval kauzu Kapsch: Mandát jsem si vzal sám!

Jaroslav Faltýnek ve čtvrtek dopoledne vysvětloval poslancům kauzu Kapsch, kterou vyšetřuje policie. Faltýnek ve sněmovně řekl, že o výběru mýta jednal a státu ušetřil 1,5 miliardy. Mandát si podle svých slov vzal sám coby místopředseda hnutí ANO, protože hnutí bylo za dopravu a výběrové řízení na elektronické mýto politicky zodpovědné.

Faltýnek rozporoval, že by někdy řekl, že měl k jednání nějaký oficiální mandát. Tvrdí, že na tři roky vyjednal s firmou Kapsch slevu 1,5 miliardy korun. Výběrové řízení na nového provozovatele pak státu přinese podle Faltýnka úsporu 15 miliard korun.

 

Výběr mýta je podle Faltýnka politická záležitost. "Hrozila situace, že po roce 2016 nebude vybírat mýto a stát přijde o 10 miliard ročně, z České republiky se stane bezpoplatková zóna. Také hrozila ostuda, že to hnutí ANO nezvládlo. Tyto důvody mě osobně vedly k tomu, že jako místopředseda hnutí jsem do této věci vstoupil. Sám jsem si vzal tento mandát. Nežádal jsem mandát od pana ministra," prozradil Faltýnek.

 

On-line reportáž

Jaroslav Faltýnek vysvětluje kauzu Kapsch

13:00

Schůze je přerušena do 14:30, kdy ale bude pokračovat interpelacemi.

12:59

Ťok reaguje s přednostním právem: "EK šetřila mýto na podání Skytollu, toto šetření skončila a nedošla k tomu, že by bylo nějaké pochybení. Nešetřila nový tendr. Proloužení policie šetřila několikrát, odložila a nedošla k tomu, že by bylo nějaké pochybení!"

12:52

Jurečka tvrdí, že společnost SkyToll byla připravena už v roce 2017 převzít provoz mýta. "Za roky 2017 až 2019 mohl stát ušetřit další tři miliardy korun," tvrdí Jurečka. Připomíná také, že případ řeší i Evropská komise. Ťok podle Jurečky nejednal s péčí řádného hospodáře a mohl ušetřit ještě víc.

 

Policistům Faltýnek prý poskytuje maximální součinnost. Jednání s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže podle něj vycházelo z mandátu poslance. Ten má podle něj právo ptát se členů vlády a úřadů na informace, které potřebuje k výkonu mandátu.

 

"Kauza mýto, nebo Faltýnek, je politický boj! Já to za sebe respektuji. Jenom vás moc prosím o jednu věc. V politickém boji používejme věcné argumenty, ne spekulace a předsudky!" vyzval poslance.

 

Ti se podivovali tomu, že se Faltýnek úsporou 1,5 miliardy korun nepochlubil. "Znáte médium, které má zájem zveřejnit pozitivní informace? Já ne!" hájil se Faltýnek.

 

Na kauzu se Faltýnka a Ťoka ptali také zástupci opozice. Šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek mu položil osm otázek, kdy odkazoval i na do médií uniknuvší odposlechy. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura se ptal na roli obviněného Jiřího Švachuly, brněnského politika z hnutí ANO, který byl členem dozorčí rady ČD Cargo. Stanjura i Michálek chtěli vědět, jak se tam dostal. Odpovědí se ale nedočkali, ve 13:00 byla schůze sněmovny přerušena a pokračovat bude interpelacemi.

 

V úvodu jednání ministr dopravy Dan Ťok shrnul celou situaci ohledně mýta. To, že Kapsch nebyl v roce 2006 tím, kdo předložil nejnižší nabídku, ale ostatní byli z tendru vyloučeni. Dodatky ke smlouvě navíc výběr mýta dál prodražily. Kapsch podle něj během výběrového řízení dělal obstrukce. Nestandardně se podle něj choval i ÚOHS.

 

Kauza se má týkat výběru mýta a policisté by měli podezřívat předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje a ředitele české pobočky společnosti Kapsch Karla Feixe z korupce. S oběma muži přitom Faltýnek jednal. To potvrdil i sám druhý muž hnutí ANO.

 

Už v úterý po Faltýnkovi chtěli vysvětlení poslanci ODS a Pirátů, hnutí ANO ale argumentovalo tím, že se hodí bod zařadit na čtvrtek po interpelacích na členy vlády. Programový bod se jmenoval "Informace vlády o výběrovém řízení na mýtný systém" a navrhli ho lidovci už vloni v květnu.

 

 

“Pokud Jaroslav Faltýnek vystoupí přesvědčivě, bude vybaven argumenty, nenechá se dostat pod tlak, nenechá se znervóznět, tak tu kauzu může ustát,“ zhodnotil ve středu politolog Jan Kubáček.

 

Sněmovna v minulosti opakovaně řešila vydání Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Byl totiž mezi obviněnými v kauze Čapí hnízdo. Při jednání o svém vydání se Faltýnek neubránil i vulgaritám, když kauzu označil za "velkou sra*ku". Policisté nakonec jeho stíhání zastavili.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.