Domácí + politika (Čtvrtek, 23. května 2019 21:45:09)

Onemocnění ledvin nebolí, nemáte ho? Ověřte si to! TEST

Na čtvrtek připadá Světový den ledvin, kdy si v mnoha nemocnicích, dialyzačních centrech a nefrologických ambulancích můžete zdarma nechat vyšetřit ledviny. Jestli k onemocnění máte sklony i vy, zjistíte v jednoduchém testu.

Světový den ledvin připadá každoročně na druhý čtvrtek v měsíci. Lékaři otevírají lidem ambulance a bez předešlého objednání si můžete nechat vyšetřit, jestli jsou vaše ledviny v pořádku. Onemocnění ledvin totiž nebolí a mnozí to zjistí až,  když už je pozdě.

 

"Ledviny většinou nebolí. Lidé by se měli podívat na rodinu, jestli v ní je onemocnění ledvin. Jestli ho mají příbuzní, tak mají větší riziko a měli by se o to zajímat. Jestli mají nadváhu, měli by se zajímat. Ti s cukrovkou a vysokým tlakem by se určitě měli zajímat," upozornil přednosta Kliniky nefrologie IKEM Ondřej Viklický.

 

Včasná diagnóza onemocnění může předejít potřebě nahradit funkci ledvin dialýzou, nebo ji alespoň výrazně oddálit.

 

Mezi příznaky patří podle Všeobecné fakultní nemocnice v Praze únava, poruchy soustředění, pokles výkonnosti, nechutenství nebo zvracení. Pacienti také často mívají zvýšený krevní tlak. Hodnoty některých škodlivých látek (kreatininu či močoviny) v krvi mohou být zvýšené. V moči nemocných lze najít bílkoviny.

 

 

Rizikovými faktory jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, onemocnění ledvin u rodinných příslušníků, nadváha, kouření a věk přes 50 let. Tito lidé by si měli využít možnost nechat si ledviny zdarma ve čtvrtek vyšetřit.

 

Od 8 do 15 hodin nabízí vyšetření dialyzační střediska společnosti B. Braun Avitum. Na počkání změří pacientům krevní tlak, body-mass index, glykémii z kapky krve (z prstu) a moč. Mapu dialyzačních středisek najdete ZDE.

 

 

Vyšetření poskytují zdarma i další zařízení, kompletní seznam všech dialyzačních středisek najdete ZDE. Jestli plánují v rámci prevence vyšetřovat ledviny zdarma, je nutné ověřit si dopředu telefonicky.

 

Jak vážné riziko podle odborníků u vás hrozí, si můžete spočítat také v on-line kalkulačce.

 


Jak o ledviny pečovat

Odborníci z Všeobecné fakultní nemocnice také radí, jak správně o ledviny pečovat:

1) Udržujte se fit a aktivní

2) Nechte si pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi

3) Sledujte svůj krevní tlak

4) Jezte zdravě a udržujte si stabilní váhu

5) Nekuřte

6) Neužívejte dlouhodobě léky proti bolesti

7) Nechte si kontrolovat funkce ledvin, pokud máte jeden nebo dva rizikové faktory (cukrovka, vysoký krevní tlak, nadváha, léčíte se vy nebo někdo z rodiny s ledvinami)
 

ČTĚTE TAKÉ:

Džusy léčí ledviny. Některé ovocné šťávy ale škodí
Pozor na BÍLKOVINY: Příliš mnoho proteinů zničí vaše ledviny!

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.