Domácí + politika (Neděle, 19. května 2019 9:11:45)

Babybox v Příbrami zachránil už čtyři děti. Teď ho dávají pryč

Oblastní nemocnice Příbram musí kvůli rekonstrukci odstranit babybox, který využívá už od roku 2016, a díky němu byly zachráněny už čtyři děti. O změně informoval jeho zakladatel Ludvík Hess, který se bojí, že by mohlo dojít k fatálním následkům. Nemocnice však ujistila, že se jedná jen o několik týdnů a poté bude babybox vrácen na své místo.

Hess na svém webu ve středu napsal, že se příbramská nemocnice chystá odstavit babybox už ve čtvrtek. "Milí přátelé dětí, zítra, tedy 14. března, hodlá Oblastní nemocnice Příbram demontovat babybox, jak dnes sdělil telefonicky vedoucí investičního nemocnice Jaroslav Schovanec výrobci babyboxů Zdeňku Juřicovi," informoval Hess.

 

Podle něj také s nemocnicí uzavřeli smlouvu, ve které nebylo dáno, že by měli schránku přemisťovat. Hess i navrhl, jak situaci vyřešit. "Nabízím nemocnici na své náklady, že ho přemístíme na jiné místo, které nám určí, a navrhuji jako nejsnazší řešení plochu při hlavním vstupu do nemocnice vpravo či vlevo od vchodu. Ústí do haly, je prosklená, a už jsme tím způsobem babybox mnohokrát instalovali," doplnil.

 

 

Nemocnice však nemá kam schránku přesunout. "Nenašlo se místo, kam by byl babybox umístěn, aby mohl kontaktovat sestřičky nebo lékaře. Není to technicky možné. Zájem o něj stále máme a po rekonstrukci se vrátí zpět," řekl pro TN.cz mluvčí nemocnice Martin Janota. Dodal také, že babybox bude mimo provoz jen několik týdnů.

 

Hess se však obává, že demontování způsobí vážné problémy. "Nešťastná maminka počítající s babyboxem na obvyklém místě jej při pokusu odložit dítě nenajde a může dojít k fatálnímu následku. To si nemohu vzít na svědomí," dodal Hess.

 

Oblastní nemocnice Příbram využívá babybox od roku 2008 a podařilo se díky němu zachránit už čtyři děti. V roce 2016 byla pak slavnostně předána nemocnici nová schránka. Celkem se v České republice nachází 76 babyboxů, ve kterých bylo nalezeno 186 dětí. Naposledy někdo odložil chlapečka v Nymburku, dostal jméno David.

 

Připomeňte si únorovou reportáž o nalezení chlapečka v babyboxu v Brně:

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejkrásnější příběhy dětí nalezených v babyboxu a jejich osvojitelů

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.