Domácí + politika (Čtvrtek, 23. května 2019 20:53:17)

V Česku se objevil nebezpečný oční červ! Může za to cestování

Nebezpečný parazit ze subtropického pásu se zřejmě zabydlel v Česku. Obávaný oční červ u nás totiž poprvé napadl jezevčíka. Pod očním víčkem ale může i déle než rok přežít také u člověka.

Téměř dvoucentimetrový červ se zabydlel pod víčkem psa, který nikdy nevycestoval do zahraničí. Podle deníku Blesk se tak jedná o vůbec první takový případ v Česku. Oční hlístici přenášejí malé octomilky a život s ni není nijak příjemný.

 

Zpočátku o něm není vidu ani slechu. Když se však červ zabydluje, oko začne slzet a svědit. Pes však svému páníčkovi o problému neřekne. Infekce, kterou parazit přenáší, může ale zvíře připravit o zrak. Proto je třeba ho včas odstranit.

 

Orientální oční červ se nejčastěji vyskytuje právě u psů, může se však objevit také u koček. Výjimečně se ale může zabydlet i v lidském oku.

 

 

Na parazita v Česku upozornili experti z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Podle nich nejde o poslední výskyt, červ se údajně v Evropě šíří jako lavina.

 

"Byl zaznamenán jeho výskyt v Maďarsku a na Slovensku a odsud je to k nám už jen krůček," poznamenali podle deníku vědci.

 

 

Ve Španělsku byl údajně parazit již nalezen u čtyřiceti procent vyšetřovaných psů. Experti jsou přesvědčeni, že je na vině jejich cestování do cizích zemí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co mohou o zdraví prozradit oči
Psům na dovolené hrozí smrt. Víte, jak je chránit?

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.