Domácí + politika (Neděle, 19. května 2019 8:53:47)

Psychiatrie, léky či drahé terapie: Na tohle půjdou miliardy navíc!

Podle odhadu Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) příští rok přibude ve zdravotnictví oproti letošnímu roku 19 miliard korun. Nejvíc peněz půjde na nové terapie a léky, psychiatrii nebo dopravu. Nárůst výdajů ale bude menší než v předchozích letech.

Zatímco letos rostou výdaje na zdravotnictví nejméně o 8 %, v příštím roce by to podle SZP mohlo být už jenom 6 %. Letos totiž systém zdravotního pojištění těží z výrazného hospodářského růstu, v roce 2020 se ale očekává zpomalení ekonomiky. Přesto se do sektoru dostane zhruba o 19 miliard korun víc.

 

Kam všude se dostanou? Největší podíl, tj. 13 miliard, půjde napříč segmenty zdravotní péče (stomatologická péče, praktičtí lékaři, rehabilitační péče, lázeňská péče, nemocnice...). Zbylých šest miliard by mělo jít hlavně na nové terapie (např. genovou), centrové léky nebo na psychiatrickou reformu a další změny v systému. Čísla jsou samozřejmě předběžná.

 

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Mar2019/2256033.jpg?d41d

 

"Z 19 miliard by mělo jít víceméně rovnoměrně kolem 13 miliard do jednotlivých segmentů. I nadále budeme muset více zohledňovat nemocnice s akutní lůžkovou péčí a také dávat bonusy v regionech s menším pokrytím," uvedl prezident SZP Ladislav Friedrich.

 

 

 

"Na mimořádné změny plánujeme asi 6 miliard, z nichž zhruba 2,5 miliardy půjde na léky a léčiva a 780 milionů na drahé terapie, například genovou. Evidujeme také až miliardové požadavky na vyšší náklady související s dopravními výkony, například dopravní a záchrannou službou, a další nárůsty," dodává prezident SZP.

 

S ekonomickou recesí souvisí nejen menší nárůst peněz pro zdravotnictví, ale také vyšší nezaměstnanost či zpomalení růstu platů.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.