Domácí + politika (Úterý, 21. května 2019 0:50:22)

Nových exekucí bylo za rok jen půl milionu, raduje se šéf exekutorů

Exekuce jsou v Česku nepřehlédnutelným problémem, jejich počet teď ale meziročně klesl. Důvodem jsou změny zákonů, rekordně nízká nezaměstnanost a ekonomický růst. Oznámili to zástupci Exekutorské komory.

Počet nově zahájených exekucí v České republice byl v loňském roce 505 120, což je oproti roku 2017 pokles o více než 106 tisíc. Je jich tak o 17 procent méně než v předchozím roce a zároveň jde o nejnižší číslo od roku 2011.

 

"Loni jsem říkal, že v ideálním případě bychom se již brzy mohli dočkat zlomu, kdy začne docházet k postupnému úbytku exekučních řízení. A po údajích z roku 2018 jsem přesvědčen, že se k tomu skutečně blížíme,“ komentuje prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil.

 

K největšímu poklesu došlo v Jihomoravském kraji a v hlavním městě. Menší počet zaznamenaly i kraje, které jsou exekucemi postiženy nejvíce. Jde o Severočeský a Moravskoslezský kraj. "Klesající trend nově zahájených exekucí je ve všech krajích a okresech," potvrzuje Plášil.

 

 

Na klesajícím počtu nových exekucí se projevuje několik faktorů. Některé jsou výsledkem legislativních změn, kde patří například změna zákona o spotřebitelském úvěru, změna advokátního tarifu nebo možnost spojování exekucí od roku 2013. Nepopiratelný podíl má podle exekutorů také ekonomický růst posledních let.

 

"Očekáváme, že trend klesajícího počtu nových exekucí, ale i celkového počtu exekucí bude v následujícím roce pokračovat. Hlavními faktory jsou vysoká míra zaměstnanosti i nová pravidla pro oddlužení, která začnou být účinná v tomto roce," dodává prezident komory.

 

 

Od 1. června začne platit přelomová novela insolvenčního zákona. Nově by se dluhu mohli zbavit i ti, kteří nejsou schopni zaplatit ani 30 % dlužné částky, jak požaduje insolvenční zákon dnes.

 

O oddlužení lidí bude na konci insolvenčního procesu v některých případech rozhodovat soud a dlužníci budou muset věřitelům měsíčně splácet částku nejméně ve výši odměny insolvenčního správce.

 

 

Novela počítá se dvěma variantami oddlužení. První z nich předpokládá, že lidé splatí věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Ve druhé variantě by měli uhradit za pět let aspoň 30 procent dlužné částky.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.