Domácí + politika (Úterý, 20. srpna 2019 3:34:27)

STAN a TOP 09 jdou do voleb spolu, kandidátku zatím tají

Evropské volby se rychle blíží, strany TOP 09 a STAN se dohodly, že budou o místa v Evropském parlamentu bojovat společně. Zástupci stran budou nyní ladit kandidátku, kterou by měli představit týden.

Vedení TOP 09 a STAN odsouhlasilo koaliční spolupráci v nadcházejících evropských volbách, které se uskuteční už letos v květnu.

 

TOP 09 i STAN se v posledních průzkumech pohybují kolem 5 %. "Jsem proto rád, že VV topky v pátek jednohlasně schválil volební koalici se STAN pro evropské volby. Společně budeme proevropskou středopravicovou alternativou populistům a extrémistům. Věřím, že uspějeme," zhodnotil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

 

Ani jedna ze stran nechtěla potvrdit, kdo stane v čele kandidátky. Podle odborníků by jím mohl být právě předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Detaily strany oznámí příští týden.

 

O koalici TOP 09 a STAN se hovořilo již dříve, kdy spojení ohlásili Zelení, Starostové a další více než desítka regionálních stran.

 

 

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v pátek 24. května a v sobotu 25. května. Volby do Evropského parlamentu se u obyvatel České republiky nesetkávají s velkým zájmem. Od roku 2004 se konaly celkem třikrát, přičemž nejvyšší účast dosáhla 28,33 procent. Nejnižší účast byla v roce 2014, kdy k volebním urnám přišlo pouhých 18,2 procenta voličů.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.