Domácí + politika (Úterý, 20. srpna 2019 3:45:37)

ANO a ODS bojují o živnostníky. Vláda přišla s revoluční novinkou

Boj o živnostníky se vyostřil mezi občanskými demokraty a hnutím ANO. ANO přišlo s návrhem, aby malí podnikatelé mohli zaplatit zdravotní a sociální odvody a daně jednou pevnou částkou. To by jim prý zjednodušilo administrativu. Podle ODS je ale právě Andrej Babiš tím, kdo živnostníky už několik let brzdí.

Živnostník by podle návrhu hnutí ANO měsíčně zaplatil maximálně 5500 korun, a to v rámci jedné paušální daně, neboli vše v jednom - částku minimální zálohy na zdravotním a sociálním pojištění a daň 500 korun.

 

Využít jedné paušální platby by mohli podnikatelé s ročním obratem do jednoho milionu korun, což je hranice pro registraci k dani z přidané hodnoty. Podle občanských demokratů hnutí ANO jen návrhy opisuje. Pokud chce opravdu něco udělat pro živnostníky, mělo by prý podpořit hlavně jejich návrhy.

 

"Pět let, po kterých je ANO ve vládě, a Andrej Babiš v ní působí, sledujeme jeden útok za druhým proti živnostníkům a drobným podnikatelům. EET, kontrolní hlášení, zhoršuje se byrokracie. Myslím, že když říká, že chce pomoct živnostníkům, nemůže tomu nikdo věřit," myslí si předseda ODS Petr Fiala.

 

"Nechci se hádat jako malé dítě o hračku na pískovišti. My ve vládním prohlášení máme problematiku paušální daně, ale to není vůbec podstatné. Co je podstatné, že to prostě prosadíme a že našim živnostníkům ulehčíme život. ODS má šanci podpořit náš návrh," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

 

 

Živnostníkům by díky jedné paušální dani odpadlo papírování spojené s vedením evidence příjmů, s daňovým přiznáním i následné kontroly. "Je to chvályhodná myšlenka, která měla přijít už dřív, nicméně považuji dosti nedořešené to, že je to limitováno částkou jednoho milionu korun," upozorňuje Václav Valenta ze Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

 

Návrh by se mohl týkat zhruba 420 tisíc podnikatelů. Zda bude výhodný pro všechny, bude ještě záležet na detailech znění připravovaného zákona.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.