Domácí + politika (Úterý, 20. srpna 2019 3:43:29)

Chtějí do armády, neudělají ale ani kotrmelec. Vojáci přišli s řešením

Armáda si stěžuje na špatnou fyzickou kondici rekrutů. Loni se přihlásilo devět tisíc zájemců o práci v armádě, přijato jich ale byly jen dva tisíce. Drtivá většina neprošla lékařskou prohlídkou nebo právě fyzickými testy. Vojáci ve spolupráci s Českou unií sportu chtějí, aby dětem na školách přibyly hodiny tělesné výchovy.

Nadváha, úbytek svalové hmoty a naopak více tuku v těle. To se stále častěji objevuje u zájemců, kteří chtějí vstoupit do armády. "Říká se, že ta fyzická připravenost není mezi žáky škol úplně na odpovídající úrovni, což i my můžeme pocítit," sdělila brigádní generálka Lenka Šmerdová.

 

Ze skoro devíti tisíců zájemců o vstup do české armády loni uspělo na dva tisíce rekrutů. "Ze zájemců až 40 procent neprojde zdravotní způsobilostí a pak z těch zdravých nám ještě dost zájemců neprojde při testování fyzické zdatnosti," upřesňuje Šmerdová.

 

Žáci základních škol teď mají dvě hodiny tělesné výchovy týdně. Podle České unie sportu (ČUS) by měla být hodina každý den. Ministerstvo školství s navýšením ale zatím nepočítá.

 

"Co se týká tělesné výchovy, tam se chceme zaměřit na formu a organizaci vyučovacích hodin. My bychom byli rádi, kdyby v těch hodinách bylo víc pohybu a hodiny pak následně motivovaly k celoživotním pohybovým návykům," řekla Aneta Lednová, mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

 

 

Podle ČUS má Česko dvojnásobně víc neaktivních lidí, než je evropský průměr. "Jsou ohlasy z celé společnosti, že ta pohybová gramotnost je velmi špatná. Ať je to od armády, ať je to od záchranných složek. Ta reakce státu je v podstatě nijaká," uvedl Jan Boháč, generální sekretář ČUS.

 

"Ta fyzická zdatnost by se měla zvýšit a zlepšit díky tomu navýšenému počtu hodin tělesné výchovy z aktuálních dvou hodin na pět," myslí si Michal Ježdík, ředitel basketbalové federace. Problémem je podle něj ale hlavně to, že si už děti nehrají venku a mizí u nich takzvaná spontánní hra.

 

"Nesmíme zapomenout, že nás je přibližně 10 milionů a děti tvoří 20 procent naší současné populace, ale jsou 100 procent naší budoucnosti, tak kam jinam bychom měli dát energii než našim dětem," upozorňuje.

 

 

Ministerstvo školství chce připravit videometodiku pro učitele tělesné výchovy, kteří nemají aprobaci nebo praxi, aby se mohli při výuce inspirovat. Učitelé tělocviku od gymnastiky a silových sportů v posledních letech upouštějí. Důvodů je více, například právě málo hodin tělocviku, ale i nechuť některých kantorů. Tělocvikáři raději nechávají hrát žáky míčové sporty.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.