Domácí + politika (Středa, 24. července 2019 0:05:48)

Jak se v Česku perou špinavé peníze? Rada Evropy má zprávu

V České republice v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu došlo k výraznému pokroku. Zlepšit by se však mělo vyšetřování této kriminality, vyplývá ze zprávy Výboru expertů pro hodnocení opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu (MONEYVAL).

V pondělí MONEYVAL, který je orgánem Rady Evropy, vydal zprávu o stavu boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu v České republice. Podle zprávy došlo k výraznému pokroku v boji s touto kriminalitou, avšak více by se mělo Česko zaměřit na vyšetřování těchto zločinů a zlepšit se v dané oblasti, informovala na webu Rada Evropy.

 

K praní špinavých peněz v České republice dochází kvůli podvodům, korupci nebo daňovým zločinům. Ze zprávy také vyplývá, že je v ČR velmi nízká pravděpodobnost výskytu financování terorismu, mohlo by k němu ale dojít.

 

 

Policejním orgánům se podařilo také identifikovat podezřelé v systémech souvisejících s financováním terorismu. Česká republika by se však měla ještě zaměřit na podrobnější analýzu, co se týče rizik spojených s organizovaným zločinem.

 

Zlepšení naopak MONEYVAL vidí ve spolupráci českých úřadů se zahraničními protějšky. Spolupráce se týkala vzájemné právní pomoci či jiné formy mezinárodní spolupráce a byla provedena nejen na požádání, ale i spontánně.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.