Domácí + politika (Úterý, 20. srpna 2019 2:47:37)

Placení informátoři v celách? Vězeňská služba je chce zavést!

Vězeňská služba by chtěla mít mezi vězni své placené informátory. Podobný model se už osvědčil u policie. V praxi by to vypadalo tak, že by někteří z odsouzených informovali vedení věznice o případné trestné činnosti svých spoluvězňů. A za to by dostávali peníze.

Drogy, zbraně nebo mobilní telefony. Trestná činnost se paradoxně nevyhýbá ani věznicím. Návrh vězeňské služby počítá s tím, že by ji informátoři mohli včas odhalit.

 

"Rozšíření používání podpůrných operativně pátracích prostředků o institut informátora může výrazně zefektivnit činnost pověřených orgánů Vězeňské služby ČR," říká mluvčí instituce Petra Kučerová.

 

Návrh vychází z plánu na rozvoj vězeňství v následujících šesti letech. Do karet mu hraje i nedostatek dozorců, se kterými se věznice dlouhodobě potýkají. V Česku jich chybí desítky. Informátoři by jim podle deníku Právo mohli pomoci.

 

 

Informátoři by mohli také odhalovat plánování útěků vězňů. Například v Ostravě se nedávno pokusili z vězení dostat dva trestanci. Na svobodu se chtěli dostat vykopaným tunelem. Včas je ale odhalila vězeňská stráž.

 

K tomu, aby lidově řečeno práskli svého kolegu, chce věznice odsouzené finančně motivovat. Výše odměny ale zatím není jasná. Návrh musí nejprve předložit ministerstvo a pak projednat Sněmovna.

 

 

Aktuálně je v českých věznicích asi 20 tisíc lidí. Kapacita je naplněna na 104 procent. Elektronické náramky zatím hlídají jen zhruba stovku odsouzených.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.