Domácí + politika (Úterý, 20. srpna 2019 2:46:20)

Malý lyžař (10) zůstal ležet na svahu, musel pro něj letět vrtulník

Horská služba má během prázdnin plné ruce práce, ve čtvrtek musel do skiareálu na Šumavě dokonce letět vrtulník kvůli zranění teprve desetiletého lyžaře. Ten si s největší pravděpodobností velmi nešťastně zlomil nohu v oblasti bérce. Ani ve středu se záchranáři nenudili, museli do terénu kvůli ztracené běžkařce.

Ve čtvrtek kolem půl dvanácté vyrazili záchranáři k desetiletému chlapci, který zůstal ležet zraněný na churaňovské sjezdovce. „Když jsme s kolegou dorazili, viděli jsme, že desetiletý lyžař pláče bolestí. Zjistili jsme, že si s největší pravděpodobností zlomil při pádu nohu v oblasti bérce. Uklidnili jsme ho, nohu zafixovali vakuovou dlahou a uložili do vakuové matrace,“ popsal situaci na sjezdové trati Miroslav Cinádr, zasahující člen Horské služby Šumava.

 

Záchranáři zraněné dítě převezli na stanici horské služby a čekali na příjezd záchranářů. Chlapce mezitím ošetřili. Zdravotníci po konzultaci s lékařem podali zraněnému tišící léky a zavolali vrtulník. Sanitka pak převezla chlapce k hotelu Churáňov, kde vrtulník přistál.

 

"Opět apeluji na všechny uživatele šumavských sjezdových tratí, aby jezdili s ohledem na vlastní schopnosti a na značný počet dalších lyžařů a snowboardistů na našich sjezdovkách. Nyní v období jarních prázdnin se na nich pohybuje velké množství dětí, často bez větších lyžařských zkušeností," důrazně varoval Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Doplnil, že stejně tak doporučuje běžkařům, aby se nevydávali do zimního terénu bez potřebného vybavení a aby pečlivě plánovali trasy tak, aby minimalizovali riziko zbloudění.

 

 

Důvodem k varování běžkařů je dost možná středeční případ, u kterého horská služba zasahovala. Běžkařka z Německa vyrazila na výjezd bez jakékoliv výbavy a zřejmě také bez zkušeností. Během cesty se ztratila a potřebovala nutně pomoc záchranářů.

 

"Před půl čtvrtou odpoledne nám volali z hotelu, že paní se dovolala na recepci a někde zbloudila. Když jsme se s ní spojili, vůbec nám nedokázala říct, kde by mohla být, jen vysvětlila, že vyjela po strojem upravené běžecké stezce a na jejím konci pokračovala dál volným terénem," uvedl k začátku pátrání Aleš Janda, zasahující člen Horské služby Šumava s tím, že on sám vyjel na terénní čtyřkolce z Prášil a další člen HS z Kvildy.

 

Běžkařka téměř nedokázala popsat, kde se nachází, což práci horské služby výrazně komplikovalo. Členové horské služby proto zvažovali, že na pomoc povolají policejní vrtulník s termovizí či armádní vrtulník, který zrovna cvičil na Lipně.

 

 

"Ještě, než jsme dohodli nasazení letecké techniky, kolega z Kvildy paní našel u Zelenohorských chalup, tedy v místech, kde se podle nás rozhodně pohybovat neměla,“ uvedl Aleš Janda a dodal, že zcela vyčerpanou německou běžkařku poté záchranáři dopravili zpět do Srní.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.