Domácí + politika (Úterý, 20. srpna 2019 3:27:46)

Do Česka se přihnal silný vítr, odpoledne nás potrápí ledovka

Po mrazivých nocích nás o víkendu čeká pořádné oteplení, v neděli by mohlo být dokonce 12 °C, v noci pak bude kolem nuly. Na teplo si ale ještě počkáme, ve čtvrtek si podle meteorologů musíme dát pozor na ledovku a silný vítr.

Několik posledních nocí trápí Českou republiku pořádný mráz, i v noci na čtvrtek mohly místy teploty klesat hluboko pod nulu, přes den má být podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) kolem -1 až 3 °C, na jihu a východě republiky může být místy i 6 °C.

 

Ve čtvrtek dopoledne vyhlásili meteorologové výstrahu před velmi silným větrem, který by se měl přihnat na východ naší republiky. Výstraha je vyhlášena pro části Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Vítr by se podle výstrahy měl uklidnit až kolem 20:00.

 

"V oblasti Jeseníků, zejména na severní závětrné straně, se ve čtvrtek do večera vyskytnou místy nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km), na hřebenech kolem 25 m/s (90 km/h)," informuje ČHMÚ.

 

Na čtvrteční odpoledne je pak vyhlášena výstraha před tvorbou ledovky. Varování je platné pro části Středočeského a Královéhradeckého kraje a pro celý Ústecký a Liberecký kraj od 13:00 až do půlnoci.

 

Velké množství sněhu, který pokryl většinu Česka, může zase velmi rychle odtát. Postupné oteplování bude totiž pokračovat i v následujících dnech. Už v noci na pátek se mají teploty držet kolem nuly, přes den pak vystoupají k 2 až 6 °C. V pátek nás ale čeká zatažená obloha a srážky, které mohou být z počátku ojediněle mrznoucí.

 

Zatažená bude podle ČHMÚ i sobota, od západu se pak bude místy objevovat slabý déšť, až v polohách nad 800 metrů by mohlo sněžit, teploty se totiž přes den vyšplhají ke 4 až 8 °C.

 

Ještě tepleji by mělo být v neděli, kdy se v noci teplota propadne k nule až 4 °C, přes den pak ale vystoupá k 6 až 10 °C, v Čechách může být ojediněle i 12 °C. I v neděli by mělo být převážně oblačno, místy se může objevovat mrholení nebo déšť.

 

 

Vysoké teploty ale podle ČHMÚ dlouho nevydrží, do následujícího čtvrtka by v noci mohlo být opět kolem -10 °C, přes den by pak mělo být kolem -3 až 2 °C.

Podívejte se na aktuální předpověď počasí:

 

 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.