Domácí + politika (Úterý, 20. srpna 2019 3:24:11)

Maminky rozzuřily svačinky ve školách. Tohle jedí děti? Zlobí se

Velkou debatu vyvolaly na facebooku fotografie odpoledních svačin, které si děti přinesly domů ze školky. Rodiče zuří, že jim školka dává například jen suchý rohlík nebo krekry s půlkou jablka. Pravda je ale někde úplně jinde.

Pár plátků suchého pečiva a malý kousek ovoce. Fotografie takové odpolední svačinky rozčílily nejednu maminku na facebooku úplně stejně, jako tu, která takovou svačinku ze školky v tašce svého dítěte našla.

 

"Nedivím se, že jste naštvaná. Tohle dát mému dítěti, tak jim to omlátím o hlavu!" rozčilovala se jedna z maminek u fotografie krekrů s půlkou jablka. "Šoupli jsme to do koše, dcera se toho ani nedotkla," potvrdila autorka snímků.

 

Další z maminek, která má děti v jiné školce, se ostatních rodičů zastávala. "Já bych úplně brečela a dávala jí svoje. Zaplať pánbůh, že naše školka má jídlo k dispozici celý den a to čerstvé, zdravé a pestré," pochvalovala si.

 

Jak redakce TN.cz zjistila, ženy ohledně toho, jakou stravu jejich děti dostávají ve školce, neměly kompletní informace. To, co děti nosí domů, totiž není kompletní svačina, jakou ve školce dostávají. Tam by ke svačině dostali i další potraviny, které jim ale školka z hygienických a provozních důvodů domů dát nemůže. Naopak to, že děti, které rodiče odvedli ze školky po obědě, domů dostaly nějakou odpolední svačinu, je dobrou vůlí školky, která se snaží, aby zaplacená svačina celá nepropadla.

 

 

Ostatně to potvrdil i městský úřad, u kterého si rodiče na špatnou stravu ve školce stěžovali. "Tuto stížnost řešíme intenzivně. Je však neoprávněná, školka v ničem nepochybila. Naopak dodržuje veškeré hygienické předpisy a stravovací normy,“ řekl redakci TN.cz odbor koncepce a metodiky školství Prahy 11.

 

Další věcí je, že se školka musí řídit tzv. spotřebním košem, který velmi přísně stanovuje, jaké složky a v jaké míře musí strava ve školkách a školách splňovat. Dodržování pravidelně kontroluje Česká školní inspekce. Cílem je udržet pestrost jídelníčku, aby děti měly správný příjem všech složek stravy, od vitaminu po bílkoviny, a zároveň, aby například cukr nekonzumovaly ve velké míře.

 

"Samozřejmě, že občas má některé dítě s jídlem problém, například není zvyklé z domu na luštěniny, tak odmítá jíst oběd. Ale z hlediska dopadu na zdraví dítěte jsou stravovací normy určitě správným krokem,“ řekla ředitelka pražské Mateřské školy Blatenská Alena Pobudová.

 

 

Přísná omezení platí třeba pro cukry, kde množství odpovídá zhruba dvěma sladkým jídlům za měsíc, nebo pro tuky, kde u dětí v předškolním věku nesmí překročit 17 gramů tuku na den a to pro všechna jídla ve školce dohromady, tedy pro dopolední  svačinu, oběd a odpolední svačinu.

 

"U svačinek to řešíme to například tvarohovými pomazánkami. Neboť při použití tuků v přípravě odpolední svačinky by normu už překročilo, stejně tak, jako kdybychom k pečivu podali například sladký jam, kdy by nebyly dodrženy předpisy z hlediska cukrů," vysvětlila ředitelka školky Pobudová.

 

"Dodržování spotřebního koše je samozřejmě náročnější záležitost, kuchařky musí být kreativní a vymýšlet recepty tak, aby bylo vše splněno. Nicméně já to vnímám jako velmi pozitivní,“ dodala ředitelka Pobudová.


ČTĚTE TAKÉ:

12 tipů, jak uspořádat vyvážený dětský jídelníček
Školková pravidla pro rodiče začátečníky: Jak si to nerozházet už na začátku

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.